Ekonomi

Pamukta imal azalırken ithalat artıyor

Pamukta imal azalırken ithalat artıyor. Üretici ise 3 yıldır 80 kuruşta kalan destekleme primlerinin artırılmasını istiyor. CHP’li Tokdemir, “Yerli ve milli edinmek üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur” derken Tarım yazarı Şimşek, “Üretimi 1 milyon ton yapalım derken ithalat o noktaya geldi” dedi.

Pamukta üretim azalırken ithalat artıyor

Havva Gümüşkaya

Pamuk hasadı devam ediyor oysa üretici bu yıl da mağdur. Ülkede hazır giyimden konfeksiyona, yağ sanayisinden yem sektörüne o kadar fazla alanda kullanılan pamukta girdi fiyatlarının artması çiftçiyi çıkmaza soktu.

Amik ovasında Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulandırma Kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve çiftçilerle pamuk tarlasında bir araya gelen CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, üreticilerin sorunlarına dile getirdi. Tokdemir, Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetlerine uyarı çekti, bitirilemeyen barajdan su alamayan çiftçinin derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerde sulandırma yerine getirmek zorunda kaldığını vurguladı.

Tokdemir’in açıklamaları şöyle:

“3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilip en düşük 1 buçuk lira olmalıdır.

2 yıl defalarca pamuk eken üreticiye 3’üncü yıl destekleme verilmiyor ve üst hudut olarak 500 kilonun üzerine de verilmiyor. Bu yüzden geçen sene ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi.

Pamuktaki yanlış ithalat rejimi çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.

Yerli ve milli edinmek üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne eyvah ama adalet ettiği değeri bulamıyor.
Hemen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve Kooperatif borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir.”

***

EKİM ALANLARI YOK OLDU

Türkiye pamuk üretiminde dünyada 7’inci sırada yer alıyor ancak ekim alanları son 24 yılda yüzde 37 azaldı. Ülkede pamuk üretiminin tamamına yakını Ege Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Çukurova ve Antalya yörelerinde yapılıyor. 1995 ve 2019 yılları arasında ‘beyaz altın’ olarak adlandırılan pamuğun ekim alanı Çukurova Bölgesi’nde yüzde 65 azaldı.

24 yıldaki ekim alanı azalışı
Ege:
Yüzde 65
Çukurova: Yüzde 65
Antalya: Yüzde 87
Ülke toplamı: Yüzde 37

***

Üretim desteklenmedi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Pamuk Raporu’na tarafından ülkede lif pamuk ithalatı 2018 yılında 767 ton oldu. 2019 yılında ise ithalat 950 bin tona ulaştı. Geçen yıl toplam ithalat miktarı 1,5 milyar doları aştı.

Ulusal Pamuk Konseyi’nin verilerine tarafından de 2019-2020 sezonunun 11 ayında geçen yılın aynı dönemine tarafından ithalat yüzde 39 arttı. 2019-2020 döneminin 11 ayında en fazla ithalat ise ABD, Brezilya ve YunanisTarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın BirGün’e yaptığı değerlendirmede Yunanistan’dan yapılan pamuk ithalatının 2018 yılına tarafından yüzde 124 arttığına dikkat çekti.

Şimşek’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

Pamukta ithalat dönemi 1996’dan daha sonra başladı. O dönemde Amerika Pamuk Konseyi, Türkiye’de dokuma merkezlerinde toplantılar yaptı ve bizim sanayicilere 2 yıl ödemesiz 5 sene vadeli pamuk satmaya başladı. O vakit Türkiye’deki enflasyon yüzde 100’ler civarındaydı ve pamuk fiyatı yüzde 15 civarında arttı ve üretici pamuk üretiminden vazgeçti. Bilhassa Amerika pamuğu kullanmaya başladık. daha sonra Yunanistan devreye girdi. Türkiye pazarı olunca da AB destekleriyle üretimini arttırdı. Yani Yunanistan’ı biz pamuk üreticisi bir konuma getirdik.

Türkiye pamuk üreticisi olduğu için tekstilde ihracatçı konumuna geldi. Oysa bu ithal pamukla yapılma başlandı. Pamuk fiyatlarındaki bir yükselme dokuma fiyatlarını da arttıracaktır.

Üç yıldır pamuk destekleme primi 80 kuruşta kaldı. Primler fazla geç açıklanıyor. Şuanda hasat yapılıyor lakin hala 2020’nin desteği muhakkak yok. 2019’un desteğini alamayan üreticiler de var. Haliyle üretici pamuğa küstürüldü. Üretimi 1 milyon ton yapalım derken ithalat o noktaya geldi.

En çok pamuk ithalatı yapılan ülkeler*

Ülke Tedarik(ton)

ABD 352 bin 217
Brezilya 177 bin 592
Yunanistan 158 bin 441
Azerbaycan 64 bin 938
Meksika 45 bin 576

*2019-2020 11 aylık Milli Pamuk Konseyi verileri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu