Ekonomi

‘Pamukta takviye primi 6 lira olmalı’

CHP’li Ayhan Barut, “Bugün dolar yüzde 130 artarak 8 liraya dayandı. Ürün fiyatı ise yerinde sayıyor, hatta geriye gidiyor. Bugün 1 kilogram kütlü pamuğun fiyatı 6 liranın aşağıda olmamalıydı ama iktidar çiftçinin haline kör bakıyor, taleplerine sağır kalıyor” dedi.

'Pamukta destek primi 6 lira olmalı'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, pamuk üreticisinin sesini Meclis’te yankılandırdı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Barut, 3 sene önce 3.5 lira olan doların bugün 8 liraya dayandığını anımsatarak, “3 sene önce 4.5 lira olan pamuk fiyatı ise bugün 4 lira seviyesinde. Çiftçinin yüzünün gülmesi için şimdi destekleme primlerini en az 1.5-2 lira olarak açıklayın” dedi.

“ÇİFTÇİYE KÖR VE SAĞIRLAR”

Türkiye’de tarımsal üretimin AKP eliyle bitirildiğine uyarı çeken Ayhan Barut, “Tüm çiftçilerimiz gibi pamuk üreticilerimiz de emeklerinin karşılığını alamamanın hüznünü yaşıyor. Üç sene önce pamuk 4.5 lirayken o süre dolar 3.5 liraydı. Bugün dolar yüzde 130 artarak 8 liraya dayandı. Ürün fiyatı ise yerinde sayıyor, hatta geriye doğru gidiyor. Bugün 1 kilogram kütlü pamuğun fiyatı 6 liranın aşağı olmamalıydı ama iktidar çiftçinin haline kör bakıyor, taleplerine sağır kalıyor” diye konuştu.

“PRİMLERİ AÇIKLAYIN”

Maliyetler altında ezilen ama ürünü para etmeyen çiftçinin çok büyük zorluklarla karşı karşıya bırakıldığını açıklayan Barut, şunları kaydetti:

“Üretici kazanamayınca ekimden uzaklaştı, iktidar ise 2 milyar dolara yakın pamuk ithalatıyla çiftçimize ve ekonomimize darbe vurdu. Bu durumda sadece bir avuç yandaş ve rantiyeci mutlu oldu. Pamukta hala destekleme primleri belirli değil. 30’dan pozitif iş kolunun çiğ maddesi olan, yağ, yem, tekstil sanayimizin vazgeçilmezi pamuk bu topraklarda daha artı boy vermelidir. Bunun için, bugün 4 lira seviyesinde ürününü satan pamuk üreticisinin yüzünün gülmesini istiyorsak, destekleme primi 1.5 ile 2 liranın aşağı olmamalıdır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu