Gündem

Pandemi hastanesinde bir gün tescil aşağıda: Vakalar arttı, boşalan yataklar hemencecik doluyor

Pandemi hastanesi olarak hizmet veren Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesinde sağlık çalışanları ile çare olan koronavirüs hastalarının bir günü kayıt altına alındı. Pandemi Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Mahir Kuyumcu, “Son dönemlerde yataklarımız ful, boşalan yataklar anında doluyor. Olgu sayılarımız fazla artmış durumda” dedi.

Pandemi hastanesinde bir gün kayıt altında: Vakalar arttı, boşalan yataklar hemen doluyor

Yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle şiddet koşullar altında tayin yapan sağlık çalışanları ve koronavirüs hastalarının bir günü tescil altına alındı.

Türkiye, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla 11 Mart’tan beri mücadele etmeye devam ediyor.

Yoğun bakım ünitelerinde hayatta kalma mücadelesi içine giren yurttaşlar, afiyet çalışanlarının verdiği hizmetle yaşama tutunuyor. 7 gün 24 saat çalışarak pandemi sürecini en hızlı şekilde hafif hasarla atlatılması için ailelerinden uzaktan çalışmalarına devamlı afiyet emekçileri, aileleriyle cep telefonu üzerinden görüntülü olarak görüşebiliyor.

İHA’da bulunan habere tarafından, pandemi hastanesi olan Diyarbakır Dicle Üniversitesinde de sağlık çalışanları, koronavirüs hastaları için çalışmalarını sürdürüyor.

Hastalar sağlık çalışanlarının bakımı haricinde moral ve motivasyona da gereksinim duyuyor.

pandemi-hastanesinde-bir-gun-kayit-altina-alindi-vakalar-artti-bosalan-yataklar-hemen-artiyor-787426-1.

‘HASTANIN DESTEĞE FAZLA İHTİYACI VAR’

Pandemi hastanesinde bulunan koronavirüs hastaları ile sağlık durumu çalışanlarının geçirdiği bir jurnal zaman, kayıt altına alındı.

Çekilen görüntülerde sağlık durumu çalışanlarının mücadelesi ve hastaların durumları gösterildi. Görüntülerde koruyucu ekipmanlarını giyen sıhhat personelleri, test olmaya gelen yurttaşlardan aparat aracılığıyla örnek aldığı görülüyor.

Uzun zaman ekipmanları ile kalan sağlık çalışanlarının maskelerini çıkardıklarında yüzlerinde izlerin kaldığı görülüyor.

Pandemi hastanesinde ağır vakalar ile birlikte yaşam mücadelesi verdiklerini gösteren sağlık durumu çalışanları, ailelerinden uzaktan kalmalarının kendileri için baskı olduğunu söyledi.

Kendi hayatlarını da ortaya koyarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden sağlıkçılar, bir takım şahısların kendi hayatlarını hiçe saydığını çoğunun da yoğun bakım ünitesinde hayat savaşı verdiğini ifade etti.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Dr. Çiğdem Mermutluoğlu, koronavirüs hastalarının diğer hastalardan fazla daha ayrı olduğunu kaydederek psikolojik desteğe de gereklilik olduğunu söyledi.

Dr. Mermutluoğlu, “11 Mart’tan bu yana ama süreçte koronavirüs hastalarının diğer hastalardan çok daha öbür olduklarını gördüm. Bu hastalar takviye tedavisinin yanı sıra aynı zamanda psikolojik olarak da desteğe ihtiyacı olan hastalar. Hastalarımızla her gün yalnızca laboratuvar sonuçlarını değerlendirmiyoruz, bununla beraber bu sürecin nasıl gideceğini, süreceğini ve moral motivasyon anlamında da konuşmalarımız oluyor. Hastanın bu desteğe fazla ihtiyacı var, ayrı bir süreçteyiz, bu çorbada tuzumuz olduğu için çok mutluyum, inşallah bu dönemi en iyi, hasarsız bir şekilde atlatmayı planlıyoruz” dedi.

pandemi-hastanesinde-bir-gun-kayit-altina-alindi-vakalar-artti-bosalan-yataklar-hemen-artiyor-787427-1.

‘SON DÖNEMLERDE YATAKLARIMIZ FUL, BOŞALAN YATAKLAR HEMEN DOLUYOR’

Dicle Üniversitesi Pandemi Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Mahir Kuyumcu, koronavirüs sürecinde hastaların kendi ailesinden destek alamadığını, bu süreçte sağlık durumu çalışanlarının yanlarında olduklarını kaydederek boşalan yatakların anında dolduğunu söyledi.

Yurttaşların tedbirlere harfiyen uyması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kuyumcu, “10+10 almak üzere toplam 20 yatağımız mevcut, son dönemlerde yataklarımız ful, boşalan yataklar derhal doluyor. Olgu sayılarımız fazla artmış durumda, hemen mevcut durumda sabah 8’de mesailerimiz başlamakta fakat akşam 5’te mesaimiz bitmiyor, 7 gün 24 saat çalışmaktayız. Yoğun bakım aramak özünde bir bakım seslenmek, önemli bir kısmı yardım sıhhat personellerimiz, hemşire ve hasta destekte çalışan arkadaşlarımızın büyük bir özverisiyle bu hizmet verilmekte. Bu süreçte herkesin kaçtığı, uzakta durduğu, kendi aile yakınlarından bile korona virüs tanısı alan hastalarımız kendi desteğini alamadığı bir dönemde bir sağlık durumu çalışanı olarak görevimiz olarak yerine getirmekteyiz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu