Gündem

Pence ve Harris canlı yayında aleyhinde karşıya geldi, tartışmaya ‘sinek’ damga vurdu

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçimleri öncesi başkan yardımcısı adayları Pence ve Harris, Utah’ın Salt Lake City kentindeki canlı yayın tartışmasında aleyhinde karşıya geldi. ABD’de başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ile Halkçı Kamala Harris‘i karşı karşıya getiren canlı yayın münazarasında; koronavirüs salgınıyla çaba, yeni yüksek mahkeme yargıcı seçimi, seçimlerin bütünlüğü ve dış politika başlıkları konuşuldu. İki başkan yardımcısı da konularda birbirlerinden emin şekilde ayrıştılar. USA Today Washington Ofis Şefi Susan Page’in moderatörlüğünde yapılan tartışmada, Kovid-19 sebebiyle adayların arasına plastik cam bölme yerleştirildi.

“EN KÖTÜ BAŞKANLIK BAŞARISIZLIĞINA ŞAHİT OLDUK”

Ağız Dalaşı, 29 Eylül’de başkan adayları Cumhuriyetçi Donald Trump ve Halkçı Joe Biden arasında yapılan tartışmaya tarafından daha sakin geçerken, Biden ve Harris hem tartışmanın başında hem de sonunda birbirini selamladı. ABD’yi etkisi altına alan Kovid-19 salgını konusuyla başlayan tartışmada birincil sözü alan Kamala Harris, “Amerikan halkı, bugüne kadarki yönetimler aralarında en fena başkanlık başarısızlığına tanık oldu.” ifadesini kullandı.

“ÖRTBAS ETTİLER”

ABD’de 7 milyondan fazla kişinin enfekte olduğuna ve 200 bin kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekici eden Harris, “28 Ocak’ta Başkan Yardımcısı Pence ve Başkan Trump, bu pandeminin doğası hakkında daha fazla bilgiliydi. Bunun ölümcül olduğunu, hava yoluyla bulaşabileceğini ve genç insanlara bulaşabileceğini biliyorlardı. Fakat size söylemediler. Biliyorlardı fakat bunu örtbas ettiler.” dedi. Pence ise Kovid-19 konusunda, “Bu yıl fazla zorlu zamanlardan geçtik. Lakin Amerikan halkının şunu bilmesini isterim ama birincil günden bu yana Trump, Amerikan halkının sağlığını her şeyin önüne koydu.” diye konuştu.

Pence ve Harris canlı yayında karşı karşıya geldi, tartışmaya 'sinek' damga vurdu

“SÜREKLİ TALİMATLARDAN BAHSEDİYORLAR”

Trump’ın Yüksek Duruşma Yargıçlığı adaylığına Amy Barrett’i gösterdiği etkinliğe katılan çoğu kişide Kovid-19 çıkmasına ilişkin Pence, “Bu açık mekanda yapılan bir etkinlikti. Başkan Trump ve ben Amerikan halkının kendi seçimini yapması gerektiğine inanıyorum. Harris ve Biden ise sürekli talimatlardan bahsediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Harris ise Trump yönetiminin Kovid-19 konusundaki gerçekleri sakladığını savunarak, “Amerikan halkına saygı gösteriyorsunuz. Onlara saygı göstermek demek, onlara doğruyu söylemektir.” yanıtını verdi.

“TRUMP SÖYLERSE AŞI OLMAM”

Moderatörün Kovid-19 aşısının onaylanması durumunda aşı olup olmayacağını sorması üstüne Harris, “Ulus sağlığı uzmanları bize aşı olmamız gerektiğini söylerse, aşı olmalıyız ve ben ilk başta sıraya giren birey olurum. Lakin bunu Trump derse, aşı olmam.” yanıtını verdi. Harris’in bu yanıtı üzerine Pence, “Aşı üzerine halkın güvenini baltalamaya devam ediyorsunuz. Siyasetinize insan hayatlarını alet ediyorsunuz.” tepkisini gösterdi. Obama yönetiminde Biden başkan yardımcısıyken yaşanan Domuz Gribi salgınını anımsatan Pence, “Ana yönetim başarısızlığının ne olduğunu 2009’da ABD’de Domuz Gribi salgını yaşanırken gördük.” dedi.

“TRUMP’IN 400 MİLYON DOLAR BORCU OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Biden ve Trump’ın ayrıntılı afiyet kayıtlarının yayınlanmamasına ilişkin bir soru üstüne Pence, Trump’ın Kovid-19 testi “artı” çıktıktan daha sonra doktorlarının gerekli her bilgiyi yayımladığını anımsatarak, “Amerikan halkının başkanlarının sağlığını bilme hakkı var, biz de bu şekilde davranmaya devam edeceğiz.” dedi. Harris ise Biden’ın sıhhat kayıtları ve vergi kayıtları konusunda Trump’tan daha şeffaf olduğunu belirterek, “Tahlilci gazetecilik tamamen Trump’ın 750 dolar vergi ödediğini gördük. Bunu birincil duyduğumda 750 bin dolardır diye düşünmüştüm lakin 750 dolarmış. Trump’ın 400 milyon dolar borcu olduğunu da biliyoruz.” diye konuştu.

“TRUMP, ÇİN İLE GİRDİĞİ SAVAŞI KAYBETTİ”

Çin ile ilişkilerin de gündeme geldiği tartışmada Harris, “Başkan Yardımcısı Pence bundan başarıymış gibi söz etse de Trump yönetimi Çin ile girdiği ticaret savaşını kaybetti.” dedi. Biden ise bunun üzerine, “Joe Biden Çin ile savaşmadı bile. Biden son yıllarda Komünist Çin’i en çok öven kişiydi.” biçiminde konuştu. Kovid-19 salgınının sorumlusunun da Çin olduğunu dile getiren Pence, “Biz enerjik duracağız.” mesajını verdi. Harris ise “Trump yönetimin Çin’e aleyhinde perspektif ve yaklaşımı Amerikan yaşamlarının kaybedilmesi ile sonuçlandı.” eleştirisinde bulundu.

YÜKSEK MAHKEME ADAYI KONUSUNDA ZIT GÖRÜŞLER

İki başkan yardımcısı adayının ayrıştığı bir diğer nokta ise Trump’ın seçimlerden önce Yüksek Mahkeme’ye aday gösterdiği yargıç Amy Barrett oldu. Pence, Barrett konusunda epeyce heyecanlı olduklarını ve Senato’da Barrett’ın hızlı bir şekilde onaylanmasını beklediklerini dile getirdi. Harris ise “hemen halihazırda seçimler başlamış durumda, yeni Başkan’ın yeni yargıcı belirlemesi gerekir.” şeklinde Pence”e itiraz etti. Harris’in, Pence’in “Eğer seçimleri kazanırsanız Yüksek Mahkemenin yapısını değiştirecek misiniz?” şeklindeki ısrarlı sorusuna yanıt vermekten kaçınması ise dikkati çekti.

CANLI YAYINDA İLGİNÇ ANLAR

Tartışmada Cumhuriyetçi Aday Mike Pence’in sol gözünün kızarıklığı sosyal medyada çoğu kez konuşulan konulardan oldu. öte yandan yayında Pence’in başına konan ve yaklaşık 2 dakika orada kalan sinek de sosyal medyada alay konusu olurken, sineğin adına Twitter hesabı açılması da dikkati çekti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu