Teknoloji

Plastik Atıkların 6 Kat Süratli Sindirilmesini Sağlayan Süper Enzim Üretildi

Gezegenimizin en büyük problemlerinden bir parça başına hiç şüphesiz plastik atıklar. Ilk Önce su şişeleri edinmek üzere hemen her alanda karşımıza meydana çıkan plastikler, doğada da kolay kolay çözünemedikleri için dünyayı neredeyse bir çöplük haline getiriyor. Hatta yapılan araştırmalara göre de her gün milyonlarca ton yeni plastik atık daha piyasaya sürülüyor.

Bilim insanlarının plastik atıklarla ilgili çalışmaları zaten bir süredir devam ediyordu. Hatta 2018 yılında Japon bilim insanları, plastik atıklardan beslenen bir bakterinin keşfini yapmışlardı. Bu buluş, o dönemlerde büyük bir tartı talep ediyordu çünkü bilim insanları, bu sayede plastik atıklardan kurtulmanın yerinde fiyatlı bir yolunun bulunduğunu düşünmüşlerdi. Bu konuda yaşanan son gelişmeler, bilim insanlarının amaçlarına ulaşmış olabileceklerini gösteriyor.

Ideonella sakaiensis isimli bakteri, üretilen bir süper enzimin temeli haline geldi

Plastik atık

Bilim insanları, 2018 yılında büyük bir buluş olarak sundukları bakterinin “Ideonella sakaiensis” olduğunu açıklamışlardı. Kyoto Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bu bakterilerin enerji kaynağı olarak plastik atıkları tükettiğini saptama etmişlerdi. Yapılan son çalışmalarla birlikte bilim insanları, bir süper enzim üretimi için plastik yiyen bakteriyi kullandılar. Yapılan çalışmalar sonucunda da plastik atıkların değil oluşu, tam 6 kat hızlandı.

Bilim insanları göre yapılan çalışmalarda, Ideonella sakaiensisin plastik atıkları seri bir şekilde sindirmesini sağlayan enzimin PETase olduğu keşfedilmişti. Bu enzimi de MHETase isimli diğer bir enzimle daha birleştirip bakterilerin durumunu inceleyen uzmanlar, yaptıkları çalışmanın içten yolda olduğunu anladılar. Çünkü PETase ile MHETase enziminin birleşimine sahip olan bir Ideonella sakaiensis, iki kat süratli sindirim yapıyordu.

Plastik atık

Bilim insanları, enzimleri birleştirdikten daha sonra X-ışınları yardımıyla incelemelerde bulundular. Yapılan bu incelemelerde enzimlerin birbirleriyle ilişkisini çözen bilim insanları, enzimlerin bağlantılarını güçlendirerek sindirim hızını 3 kat daha artırdı. İşte bütün bu araştırmalar sonucunda da Ideonella sakaiensis bakterisinin sindirim hızı, ilk baştakine tarafından yaklaşık 6 kat artmış oldu. 

Bilim insanlarının ürettikleri süper enzim, plastik atıkları orijinal yapı taşlarına ayırıyor. Bu da bakterilerin plastik sindirme döngüsünün ebediyen devam edebileceğini gösteriyor. Yani bir yana plastik üretimi yapılırken diğer yana bu plastikler değil olacak. Bilim insanları, plastik atığın 6 kat hızlı sindirilmesinin dünya için yeterli olup olmayacağı konusunda emin değiller ama bu süper enzim, geleceğe karşın atılmış önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu