Teknoloji

PlayStation 5’in Aslında Ne Değin Depolama Alanıyla Geleceği Ortaya Çıktı

Bu sene kasım ayında çıkış yapacak olan yeni tür konsollarla ilgili çoğu şeyi artık resmi olarak öğrendik. Fiyatı, tasarımı, çıkış tarihi, hangi oyunlara sahip olacağı gibi birçok bilgi şirketler göre geçtiğimiz aylarda resmi olarak paylaşıldı.

Ama Sony’nin yeni tür konsolu PlayStation 5 ile ilgili yeni bir veri daha ortaya çıktı: depolama alanı. ResetEra forumunda paylaşılan bir fotoğrafta PlayStation 5’in kullanılabilir depolama alanının 664 GB olduğu görülüyor.

PS5 kullanılabilir depolama alanı ortaya çıktı

playstation 5 kullanılabilir depolama alanı, playstation 5 kullanılabilir hafıza

Sony, yaptığı devlete ait açıklamada PlayStation 5’in SSD’sinin 825 GB olacağını duyurmuştu. Ama bu nesil ikili hesaplamalarda genellikle yuvarlama rakamlar kullanılır. Örneğin 1 GB’ın 1.000.000.000 byte değil 1.073.741.824 byte olması gibi. Yani Sony’nin açıkladığı 825 GB da gerçekten 768 GB oluyor. Daha net anlaşılabilmesi için 768 GB, 824.633.720.832 byte yani 825 GB yapıyor. PlayStation 5’in işletim sisteminin kullandığı 104 GB’lık alanı çıkardığımızda da geriye 664 GB kalıyor.

PlayStation 5’in rakibi Xbox Series X‘te de aynı bir koşul laf konusu. Konsolun depolama alanının 1 TB olduğu açıklanmıştı ama konsol, depolama alanını 930 GB olarak okuyor. Bunun 128 GB’ını Series X’in işletim sistemi kullanıyor. Yani geriye doğru de kullanılabilir 802 GB kalıyor. Yani PlayStation 5’ten 138 GB daha artı.

xbox series x

İki şirketin sunduğu SSD depolama alanları arasındaki farkın sebebi ise Sony’nin daha süratli ve daha pahalı özel yapım bir SSD kullanması. Microsoft, Xbox Series X konsolunda NVMe SSD kullanıyor. Fakat çoğu oyuncu, bu iki konsolda da sunulan depolama alanlarının yeni, heybetli boyutlara sahip oyunlar için çok yetkisiz kalacağını ifade ediyor.

Tabii keza Microsoft’un keza de Sony’nin burada sunduğu ilave çözümler bulunuyor. Mesela emin oyunların tek oyunculu ve çok oyunculu modları ayrı ayrı indirilebilecek. Ayrıca hem PlayStation 5’in ayrıca de Series X’in depolama alanları genişletilebilecek. PS5, en az içerisindeki SSD kadar çabuk olması şartıyla NVMe M.2 SSD’lerle ahenkli olacak. Microsoft ise 1 TB SSD genişleme kartı tasarladı. Satmak fiyatı ise 220 dolar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu