Sağlık

Prof. Dr. Ceyhan tarih verdi: Koronavirüste toplumsal bağışıklık ne zaman gerçekleşir?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, DSÖ’nün dünya nüfusunun yüzde 10’nun Covid-19’a yakalandığı açıklamasını dikkate alarak, toplumsal bağışıklığın gerçekleşmesine ilişkin, “Tam rakamları bilmediğim için bir vakit veremiyorum; ama 1-2 yıl içinde gerçekleşebilir gibi görünüyor” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan tarih verdi: Koronavirüste toplumsal bağışıklık ne zaman gerçekleşir?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün (DSÖ), dünya nüfusunun yüzde 10’nun Covid-19’a yakalandığının tahmin edildiği yönündeki açıklamasına göre dünyada 750 milyon insanın enfekte olduğunu söyledi.

DHA’da yer alan habere tarafından, Prof. Dr. Ceyhan, “Eğer rakamlar, oranlar bu şekildeyse toplumsal bağışıklık bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir. Bütün rakamları bilmediğim için bir vakit veremiyorum; ama 1-2 yıl içinde gerçekleşebilir gibi görünüyor” dedi.

‘TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK BİZİM ZANNETTİĞİMİZDEN DAHA YAKIN OLABİLİR’

Prof. Dr. Ceyhan, “DSÖ’nün yüzde 10 tahmini, şu lahza saptama edilen vakaların 20 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu salgınların özelliğidir, bu rahatsızlık çok yüksek oranda belirtisiz seyrettiği için. Koronavirüs salgını bilhassa gençlerde ve çocuklarda yüzde 90-95 belirtisiz seyrediyor. Bakanlığın açıkladığı rakamlar ile daha önce yaptığımız hesaplarla, ‘yaklaşık 11 yılda toplumsal bağışıklık gelişir’ diyorduk. Eğer rakamlar, oranlar bu şekildeyse o zaman bu çok daha kısa sürede gelişebilir. Yani toplumsal bağışıklık bizim zannettiğimizden daha yakın olabilir. Bütün rakamları bilmediğim için bir vakit veremiyorum; lakin 1-2 sene içinde gerçekleşebilir gibi görünüyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan, “Benim en çok ilgimi çeken şey; bulunduğumuz noktada toplumsal bağışıklığa daha yakınız gibi görünüyor. Hasta sayısı-olgu sayısı tartışmalarından anladığımız kadarıyla bütün sayıyı bilmemekle birlikte bizim de vaka sayımız bunun üzerinde. DSÖ’nün 750 milyon tahmin ettiği sayı, acilen dünyadaki saptama edilmiş 35 milyon vakanın 20 katından fazla. Bu rakamları Türkiye’ye uyarladığımız süre Türkiye’de beklediğimizden daha kısa sürede yani olgu sayısının 20 katının üstünde birey enfekte olduysa toplumsal bağışıklık daha kısa sürede gelişebilir. Toplumsal bağışıklığın gelişmesi çağırmak, artık virüsün eskisi kadar bulaşamayacağı ve salgının artan bir şekilde söneceği anlamına gelir. Bunun 1-2 sene içinde olabileceğini düşünüyoruz, natürel bu olgu sayısına emrindeki, bütün vaka sayısını bilsek bunun hesaplarını çok iyi yapabiliriz gerçekten” ifadesini kullandı.

prof-dr-mehmet-ceyhan-tarih-verdi-koronaviruste-toplumsal-bagisiklik-ne-zaman-gerceklesir-790168-1.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan​

‘VİRÜSÜ BİTİRECEK DÖNÜŞÜM GELİŞMEDİ’

Her gün çok sayıda mutasyonun rapor edildiğini bildiren Prof. Dr. Ceyhan, lakin az önce virüsü bitirecek mutasyonun gelişmediğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, “Salgının bitebileceği üçüncü olasılık olan aşılara gelince, aşılar ile ilgili dünyada gelişmeler var. Önümüzdeki yıl bireysel vasilik için etkili 1 ya da birkaç aşıya sahip olabiliriz; oysa bunun dünya nüfusuna yetebilecek, herkesin aşılanacağı başvuru haline dönmesi lüzum üretim kapasitesi, gerek bu aşıların ulaştırılması şartları dikkate alındığında bunlardan daha uzun sürede gerçekleşebilir gibi görünüyor dönüşüm ve toplumsal bağışıklıktan. Yani birkaç sene lüzumlu böyle bir şey için” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu