Sağlık

Prof. Dr. Taşova açıkladı: Koronavirüsle ilişkilendirilen yeni bulgular var

Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, uykusuzluk, beyin iltihabı ve menenjit bulgularının da koronavirüsle ilişkilendirildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Taşova açıkladı: Koronavirüsle ilişkilendirilen yeni bulgular var

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Bilim Dalı Başkanı ve Afiyet Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni herif koronavirüs (Covid-19) ile ilgili yeni ve öbür nörolojik bulguların görüldüğünü belirterek, uykusuzluk, beyin iltihabı ve menenjit bulgularının koronavirüsle ilişkilendirildiğini açıkladı.

DHA’da bulunan habere tarafından, yeni müşteri koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için mücadeleler devam ederken Türkiye’nin o kadar fazla kentinde vaka sayıları baştan artmaya başladı. ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, toplumun yüzde 60- 70’inin bu hastalığı geçirmesi ya da aşının bulunmasıyla oluşacak antikorların insanları bağışık hale getirmesiyle bu salgının son bulabileceğini söyledi.

GÜVENİLİR BİR AŞI İYİ BİR ANTİKOR OLUŞTUTULMASINA BAĞLI

Güvenilir bir aşıda, iyi bir antikor oluşturabilmesi için bu antikorların koruyucu seviyede olmasının ve uzun süre kalmasının en önemli noktalar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Taşova, “Grip aşısını her sene yenilemek zorunda kalıyoruz çünkü beden yapısında kayda değer değişikliklere neden olacak mutasyonları oluşuyor. Bir önceki aşı diğerini tam anlamıyla kapsayamıyor. Bunda da öyle bir durumun olup olmayacağını zaman içerisinde göreceğiz. Ben aşı çalışmalarından umutluyum, çok hoş sonuçlar geliyor” dedi.

YENİ NÖROLOJİK BULGULAR

prof-dr-tasova-acikladi-koronavirusle-iliskilendirilen-yeni-bulgular-var-786447-1.Bilhassa Avrupa’da vakaların görülmesi ile birlikte lezzet ve koku almada azalma, bir vakit yok olma gibi bir tablonun yerleştiğini hatırlatan Taşova, koronavirüsle ilgili yeni ve öbür nörolojik bulguların görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Taşova, “Koronavirüs uykusuzluktan tutun da beyin iltihabı denilen ensefalit, menenjit gibi tablolarla da ilişkilendirildi. Guillain- Barre Sendromu denilen sinir sistemini tutan daha başka tablolarda vaka sunumları biçiminde görüldü. Fakat nörolojik tutulumları epeyce ciddi takip edilen bir tablo. Değişik deri döküntüleri ortaya çıkmaya başladı. Mesela ‘Covid bacak baş parmağı’ denilen parmakta kızarıklık, şişkinlik görülmeye başladı. Bunlar vakanın fazla görülüp, vakalara fazla özenli konsantre olarak bakılmasıyla da tespit edilen bulgular oldu” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu