Siyaset

Rakip yayıncılar son virajda

RTÜK tarafından Irk TV’ye kesilen beş günlük ekran karartma cezası bugün başladı. Cezanın “lisans iptalinden önceki son viraj” olduğuna dikkat çeken RTÜK’ün CHP’li üyesi Taşcı, “Halkın haber alma özgürlüğü engelleniyor” dedi.

Muhalif yayıncılar son virajda

Yaren Çolak

Millet TV’ye, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) göre bahşedilen beş günlük karartma cezasının bugün ilk günü. Beş gün sürecek olan karartma 2 Ekim’i 3 Ekim’e bağlayan gece saat 00.00’da son bulacak. Oysa Irk TV ve TELE1’e defalarca verilen bu cezalar nedeniyle yayıncılar lisans iptali ile karşı karşıya.

Millet TV’ye 6112 sayılı kanunun 8. Maddesi’nin 1. Fıkrası gösterilerek iki defa cinayet verildi. Aynı cezanın tekrar etmesi durumunda yayıncının lisansı iptal edilecek. TEle1 için de şart farklı değil. Kanala bir defa daha suç oluşturan verildiği takdirde RTÜK, kanalın lisansını iptal edecek.

LİSANSLARI İPTAL OLABİLİR

“Beş jurnal karartma cezasının lisans iptalinden önceki son viraj” olduğuna uyarı çeken RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı sözlerine şöyle devam etti: “Bugün beş jurnal bir ekran karartma cezası ile karşı karşıya fakat eğer yine üst komite tarafından her yerde canice alırsa Insanlar TV’nin lisansı iptal edilecek. Yayın açısından böyle bir tehlike var.”

SUÇ OLUŞTURAN 83 MİLYONA KESİLİYOR

Millet TV’ye uygulanan karartma cezasının oldukça ağır bir canice olduğuna ve bu cezanın yalnızca yayıncıya değil bütün yurttaşlara verilmiş olduğuna şive yapan Taşcı, “Yurttaşların haber alma hakkı vardır. Bu sadece Insanlar TV’nin ekranını karartma yok o yurttaşların haber alma kanallarının da karartılması anlamına gelir” dedi. öte taraftan HDP de Ahali TV’ye takviye açıklaması yaptı. Ekran karartma cezasını kınayan HDP açıklamasında, “Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar” denildi.

HDP Basın, Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Esas’in yaptığı yazılmış açıklamada, bahşedilen cezanın iktidarın ‘faşizan’ uygulamalarından biri olduğuna dikkat çekildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu