Dünya

Regeneron’un Covid-19’a aleyhinde ‘antikor kokteyli’ tedavisinden iyi haberler geliyor

Regeneron’un Covid-19’a karşı 'antikor kokteyli' tedavisinden iyi haberler geliyor

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Biyoteknoloji firması Regeneron, deneysel ikili antikor kokteylinin viral düzeyleri azalttığını ve hastaneye kaldırılmamış hafif-orta seyirli hastalarda belirtileri şipşak iyileştirdiğini açıkladı.

Reuters’in haberine göre, klinik denemelere katılan birincil 275 hastanın sonuçlarına kadar, tedavi öncesi kendi bağışıklık sistemi yanıt vermeyen hastalarda antikor kokteyli yüksek düzeyde etkili bulundu.

REGN-COV2 adlı antikor kokteyli, monoklonal antikor adı verilen biyoteknolojik çare sınıfından. Pek fazla firma, yeni herif koronavirüse aleyhinde vücudun kendi antikorlarının kopyalarını üretmek için bu teknolojiyi kullanıyor.
Araştırmada iki hasta popülasyonunda iki farklı doz REGN-COV2 test edildi: Kendi başlarına etkili bir bağışıklık cevabı üretenler (seropositif) ve vücudunun bağışıklık cevabı tatmin edici olmayanlar (seronegatif).

Regeneron, REGN-COV2’nin seronegatif hastalarda viral yükü 7 günde hızlı bir şekilde azalttığını açıkladı. Buna ilave olarak, REGN-COV2 daha yüksek viral seviyelerde olan hastalara intravenöz infüzyon aracılığıyla verildiğinde viral yükte daha büyük azalma gözlendiği belirtildi.

Seronegatif hastalar için belirtilerin azalmasında medyan süre plasebo (denetim) grubunda 13 gün iken, bu vakit yüksek doz grupta 8 gün, düşük doz grupta ise 6 gün olarak açıklandı.

Klinik denemelerde plasebo grupta iki hastada önemli bağlı etkiler meydana gelirken, düşük doz grupta bir hastada tabi etkiler gözlendi. Yüksek doz hasta grubunda ise herhangi bir tabi etki gözlenmedi. Denemelerde hiç ölüm gerçekleşmedi.

REGN-COV2’nin hastaneye yatırılan hastaların tedavisi ve Covid-19 hastalarına maruz kalanlarda enfeksiyonun önlenmesi nedeniyle kullanımı üstüne araştırmalar sürüyor.

“AKILLI FÜZELER” HASTANE DIŞINDAKİ COVID-19 HASTALARINDA VİRÜSÜ BASTIRIYOR

Jackson Laboratuvarı Genomik Tıp bölümünden İmmünoloji Profesörü Derya Unutmaz söz konusu tedaviyle ilgili Twitter’da yaptığı değerlendirmede, deneme sonuçlarının bütün beklendiği gibi olduğunu belirtti. Unutmaz, “akıllı füze” olarak adlandırdığı antikor cephesinden gelen bu sonuçları çok olumlu karşılayarak bu antikorların “hastane dışındaki Covid-19 hastalarında virüsü bastırdığını” açıkladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu