Ekonomi

Resmi rezerv varlıkları azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı Milletlerarası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ni paylaştı. Buna kadar, Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki avuç içi göre yüzde 7,2 azalarak 83,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde daha alçak kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya tarafından yüzde 14,1 azalarak 38,8 milyar dolar olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 0,3 azalarak 43,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya tarafından yüzde 2,8 artarak 25,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 20,3 milyar dolar sermaye, 5,3 milyar dolar faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı oturmuş bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 64 milyar dolar olup, laf konusu tutarın 26,3 milyar dolar bir ay vadeli oldu.

Şarta yan döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Define garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden gerekli karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Laf konusu yükümlülükler bir önceki aya kadar yüzde 7,7 azalarak 31,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu