Gündem

Reuters: Türkiye’deki hastaneler hap şirketlerinden indirim istek etti

Türkiye’de yurt dışındaki ilaç ve tıbbi malzeme şirketlerine toplam 2,43 milyar dolar borcu olan devlet ve üniversite hastanelerinin, geri ödemede şirketlerden indirim talep ettiği bildirildi.

Reuters: Türkiye'deki hastaneler ilaç şirketlerinden indirim talep etti

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, geçen hafta Türkiye’deki devlet hastanelerinin tanıdık olmayan ilaç şirketlerine borcunun bir sene içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi.

Reuters haber ajansı, Türkiye’deki devlet ve üniversite hastanelerinin yurt dışındaki ilaç ve tıbbi araç gereç şirketlerine olan 2,43 milyar dolarlık (takriben 19 milyar TL) borçlarında indirim başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Ajans, haberini üç ayrı kaynağa dayandırdı.

Reuters’a konuşan sektör yetkilileri, şirketlerin kendilerine önerilen teklifi kabul etmeleri hâlinde, hastanelerin tıbbi araç gereç firmalarına yüzde 25 indirimle borç ödeyeceğini söyledi.

Yetkililer, ilaç şirketlerinden devlet hastanelerinin yüzde 6, üniversite hastanelerinin ise yüzde 18 indirim talep ettiğini belirtti.

Hastanelerin 19 milyar TL’lik borcunun ne kadarlık bölümünün baştan yapılandırılacağı, şirketlerden kaçının anlaşmaya yanaşacağına emrindeki.

ABD’Lİ BÜYÜKELÇİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Devlet hastanelerinin borçları, başlangıçta geçen hafta ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield göre gündeme getirilmişti. İstanbul’daki 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve öteki ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2,3 milyar dolar borcu olduğunu söylemişti.

Borçların ödenmemesinin veya ödemelerin beceriksiz yapılmasının sonuçları olacağını bildiren ABD’li büyükelçi, “Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecek. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet yok” ifadesini kullanmıştı.

Satterfield, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un da bu konuyu geçen sene AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Define ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak ile görüştüğünü ve ödemelerin vaktinde yapılmasına ilişkin düzenlemelerin gerçekleştirileceğine dair kendisine güvence verildiğini belirtmişti. Satterfield, bir sene ardından ise ABD’li şirketlerden borç indirimi istek edildiğini söylemişti.

BAKAN KOCA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Satterfield’in açıklamalarıyla ilgili “Özellikle sayın büyükelçinin yaptığı bu açıklamayı talihsiz buluyorum. Bu dönemde Maliye Bakanlığımız dahil olmak üzere üniversite hastanelerimiz ve bakanlığımızın bu anlamda ilaç ve tıbbi araç gereç ile ilgili eskiden beri gelen ödeme sorunu çözmek üzere bir yaklaşım içinde olduk” demişti. Koca şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ve bununla ilgili olan borçları bir takvime bağlayarak ödeme planı yapılması istendi. Bununla ilgili görüşmelere de başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığını, malzemelerle ilgili sürecin başladığını söylüyorum. İlgili firmalarla görüşüldüğü bir dönemde sayın büyükelçinin bu şekildeki açıklaması son derece şanssız olmuştur. Sömürge ülkelerindeki yaklaşımlarını hatırlatıyor, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını andırmak istiyorum.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu