Siyaset

“Reza Zarrab’a yönelik rüşvet iddiasında ismi geçen 4 eski bakan araştırılsın!”

CHP’li Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Reza Zarrab’ın Türkiye’de 800 milyon dolar rüşvet dağıttığı iddiasıyla ilgili Meclis araştırma önergesi verdi. Kılıç, rüşvet iddiasında ismi geçen Muammer Güler, Galibiyet Çağlayan, Etken Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki dosyaların görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

"Reza Zarrab’a yönelik rüşvet iddiasında ismi geçen 4 eski bakan araştırılsın!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Reza Zarrab’ın Türkiye’de 800 milyon dolar rüşvet dağıttığı iddiasıyla ilgili Meclis araştırma önergesi verdi.

ANKA’da yer alan habere kadar, dört eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Başat Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki dosyaların görüşülmesi gerektiğini gösteren Kılıç, “Eğer gerçekten dört eski bakanın ‘temiz’ olduklarını, kimseden sus payı almadıklarını düşünüyorsanız, dosyanın üzerindeki tozu alıp, ırk namına TBMM’de atama yapan milletvekillerinin önüne getirirsiniz” dedi.

Kılıç, “Türkiye’de çoğalan kara para olaylarının boyutunun belirlenmesi, kara paranın ve terörizmin finansmanını engelleyecek etkin önlemlerin oluşturulması” gerekçesiyle hazırladığı Meclis araştırma önergesini, Türkiye Büyük Insanlar Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

Konuyla ilgili yazılmış izah etme yapan Kılıç, AKP hükümetlerinin, yurtdışından kaynak bulabilmek için sık sık “varlık barışı” uygulamasına gittiğini açıklama etti. Son 10 yılda 4 kez “varlık barışı” adı aşağıda düzenlemeler yapıldığını, ancak bu uygulamanın kara paranın aklanması gibi negatif sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Kılıç, çoğu kez çıkarılan varlık barışı düzenlemeleri ile Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK) temel fonksiyonlarını yerine getirmesinin zorlaştırıldığına işaret etti.

Kılıç, MASAK’ın bağımsız ve etkin bir araştırma yapma olanağının kara para ile mücadelede büyük siklet taşıdığını söyledi.

reza-zarrab-in-turkiye-de-800-milyon-dolar-rusvet-dagittigi-iddialari-meclis-gundeminde-ismi-gecen-4-eski-bakan-arastirilsin-786072-1.
Sevda Erdan Kılıç

‘TÜRKİYE, KARA PARA TEMIZE ÇIKARTMA VE TERÖR FİNANSMANI RİSKLERİ İLE KARŞI KARŞIYA’

Kılıç, Hesaplı Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde kurulan ve 24 Eylül 1991 tarihinde Türkiye’nin de aza olduğu FATF’ın “Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi ve Terörizmle Mücadeleye İlişkin Parasal Çalışma Grubu Raporu”nda; Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla uyuşturucu, göçmen, insan ve yakacak kaçakçılığından kaynaklanan ciddi kara para aklama riskleriyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildiğini vurgulayan Kılıç, şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’de fazla sayıda terör soruşturması yürütüldüğü fakat bu davaların, terör finansmanı soruşturmalarında paranın kaynağı, hareketi ve fonların veya diğer varlıkların kullanımının tanımı yerine, büyük ölçüde tutulan varlıkları tespit etmeye yönelik olduğu tespitine yer verilmiştir. Türkiye’nin, kara para temize çikartma ve terör finansmanı riskleri ile aleyhinde karşıya olduğu; bu durumun, çıkar sağlamak isteyen kabahat örgütlerinin, terör örgütlerinin ve yabancı teröristlerin yasa dışı faaliyetlerinden kaynaklanan ciddi tehditleri de içerdiği belirtilmiştir.”

4 ESKİ BAKANIN YÜCE DİVAN’A GİTMESİ AKP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİ

Kılıç, ABD Hazinesi’ne alt Finansal Suçları Araştırma Ağı’na (FinCEN) ait belgelere tarafından, Reza Zarrab’ın 800 milyon dolar rüşvet dağıttığının ortaya çıktığını anımsatarak daha önce bu iddialar çerçevesinde TBMM’de komite kurulduğunu, fakat dört bakanın Ulu Divan’a gitmesinin AKP oylarıyla reddedildiğini dile getiren Kılıç, “FinCEN belgeleri bu konunun her yerde araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. TBMM, pak toplum ve kara paranın önlenmesi için sorumluluk almalıdır, böylece de bu komisyonun kurulması gerekmektedir” dedi.

‘MECLİS SIRALARINA İNDİRİLİP YENİDEN GÖRÜŞÜLMESİ GEREKİYOR’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı bir açıklamayla söz konusu dört eski bakan olan Muammer Güler, Galibiyet Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında, “En içten yolun Ulu Divan’da beraat etmek olduğu kanaatindeydim. şu anda da öyle düşünüyorum. Birtakım iddialar varsa ve bu iddialar aklanırsa kamuoyu vicdanı rahat eder” dediğini anımsatan Kılıç, şöyle dedi:

“Dört eski bakanla ilgili tüm bu gerçekler ve Reza Zarrab’ın 800 milyon dolar sus payı dağıttığı gerçeği apaçık iken, 2015 yılında haksız ve adaletsiz bir şekilde AKP oyları ile tozlu raflara kaldırılan bu dosyaların, daha da tozlanmaması için Meclis sıralarına indirilip tekrar görüşülmesi gerekiyor. Dönemin Başbakanı Sayın Davutoğlu’nun açıklamaları ortadadır. Eğer sahiden dört eski bakanın ‘temiz’ olduklarını, kimseden sus payı almadıklarını düşünüyorsanız, dosyanın üzerindeki tozu alıp, ahali namına TBMM’de tahsis yapan milletvekillerinin önüne getirirsiniz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu