Ekonomi

Rize’de balık tezgahlarında palamut izdihamı

Rize’de bir balıkçı palamutun fiyatını 7.5 TL’ye düşürdü. Parça Başına 700 gram ile 1 kilogram arasında gelen palamutun fiyatının 7.5 TL’ye düştüğünü görebilen vatandaş ise balıkçının önünde kuyruk oluşturarak hemen hemen balık edinmek için yarıştı. Kısa sürede tezgahın her zaman yenilendiği balıkçıdaki 5 bin adet palamut 3 saatte satıldı.

“BU YIL BÖYLE GEÇECEK; GERİSİNİ KASAPLAR VE TAVUKÇULAR DÜŞÜNSÜN”

Herkesin balık yemesi için fiyatları düşürdüklerini dile getiren esnaf Kenan Yavuz “Görünen köy uzak yok, anlatmaya lüzum yok. 7,5 lira 1 kiloluk palamut. Bundan almayanı, yemiyeni düşünce fukarası derim ben. Cenabı Allah’ın insanlara bir lütfu bu. Böyle devam edecek Allah nasip ederse. Deniz bu yıl bereketli, inşallah böyle devam eder. İnşallah bu yıl cümbür cemaat balığa doyar. Gerisini de artık tavukçular, kasaplar düşünsün. Fiyatları nasıl çıkaracaklarını değil de nasıl düşüreceğini düşünsünler bence” biçiminde konuştu.
Vatandaşların balığa rağbet gösterdiğini dile getiren balıkçı esnafı Eyüp Çelik ise “Vatandaşın ilgisi süper, cümbür cemaat fiyatlardan razı. Dün 10 liraydı bugün 7,5’a düştü. Daha da düşecektir. dahası yediğin şey organik, denizden kutsal çıkıyor. Her şeyden güzeli nitelikli. Yurttaş yesin, balığı bol yesin” dedi.

“BU BALIK BU FİYATA ÜCRETSIZ”

Palamut bölge ve satılan fiyatın çok uygun olduğunu dile getiren İsmail Bayraktaroğlu isimli vatandaş “Bu boyda bir palamut doğrusu fiyatta. Bedava yani şu fiyatlar. Ben palamut balığını devamlı alırım lakin 12’den aşağıya alamıyordum. Bunu görünce şaşırdım. üstelik büyümüş, palamut basmakalıp bir büyümüş. Gerçekte iyi fiyat” ifadelerini kullanırken, ayla balık almaya gelen emekli aşçı Kemal Bayraktaroğlu ise “50 takvim aşçıyım, en sevdiğim yemek budur. Fiyatlar fazla güzel. 7,5 lira bir fiyat. 1 her birine 1 kişiyi kuytu doyurur, hatta yiyemez bile” diye konuştu.

Hasan Fehmi Demir

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu