Sağlık

Roundup tarım ilacının toplatılması için çağrı yapıldı

Bayer’in satın aldığı Monsanto göre üretilen ve glifosat içeren Roundup isimli tarım ilacının, kansere yol açması nedeniyle satışı hukuka tutarsız bulundu. Avukat Senih Özay, Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrı yaparak, ilacın toplatılması gerektiğini söyledi.

Roundup tarım ilacının toplatılması için çağrı yapıldı

BERKAY SAĞOL

ABD’de bir bahçıvanın Roundup isimli tarım ilacı sebebiyle kansere yakalanması üzerine, Bayer tazminat ödemeye mahkûm edildi. Söz konusu tarım ilacının, Türkiye’de kullanımının yasaklanması önündeki hukuki işlem de başladı.

Glifosatın bulunduğu ilaçlar üstüne tartışmaların devam etmesi üstüne Avukat Senih Özay ve beraberindeki 5 avukat, geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’de de kullanılan hap hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’na, dava açtı. Ankara 18’inci İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Roundup isimli tarım ilacının lenf kanserine yol açması sebebiyle ruhsatlarının ve lisanslarının iptal edilmesi, toplatılması istek edildi. Ankara 18. İdare Mahkemesi kararını açıklayarak davacı avukatlar lehine karar verdi.

Mahkeme kadar açıklanan kararda, “Mevzuat gereğince oluşturulması gereken komisyonlarda tehlike değerlendirmesi yapılmadığı gibi tarım ilaçlarının kullanımına izin verilmesinde, tatmin edici çözümleme ve araştırma yapıldığı yönünde laboratuvar değerlendirmelerinin bulunmadığı görüldüğünden, bu yönüyle yetkisiz incelemeyle tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

“İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇ”

Kararın açıklanmasının arkasında avukatlar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mahkemenin aldığı karara uymasını ve şirketin piyasaya sürdüğü ilacın ruhsatını iptal ederek, ilacın toplatılmasını talep etti. öte taraftan Avukat Senih Özay, tarım ilacının kullanımının Roma Sözleşmesi’ne tarafından insanlığa aleyhinde tamamlanmış bir suç olduğunu belirterek Uluslararası Suç Oluşturan Mahkemesi’ne başvurduğunu söyledi.

Roundup isimli tarım ilacını babasının kesintisiz arazisinde kullandığını ve lenf kanserinden dolayı vefat ettiğini bildiren Buca Çiftçi Malları Koruma Meclis Başkanı Erhan Keyifli, “2012 yılında babamın cildinde ve yüz kısmında yara çıktı. Yarayı o tarihte minik bir operasyonla aldılar ve bir misal patolojiye gönderildi. sonra babam rahatsızlandı ve sonuçlar gelmeden vefat etti. Araştırmalar sonucunda ilacın faktör maddesi olan glifosatın, kanserojen etki yaptığını öğrendim. Elimde kalan ilaçları arazimde kullanmadım. Açılan bu davanın kazanılması oldukça önemli. Bu ilacın bütün insanların sağlığı açısından kullanılmaması çok manâlı. Elimdeki bu ilaçlar nasıl tahrip edilir onu bilmiyorum, toprağa atıp gömemiyorum” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu