Gündem

RTÜK Spotify ve FOXplay’i ‘lisans başvurusu’ yapması için uyardı

İnternet radyo ve televizyonlarının RTÜK denetimine bağlı olmasından daha sonra o kadar çok yayıncı kuruluş, Üst Komite’a lisans başvurusunda bulundu. “Netflix”, “Amazon Prime Video”, “Mubi” gibi milletlerarası bilinirliğe sahip yayıncılar da lisans için tatbik süreçlerini başlatırken, dünya çapında etkinlik bildiren bir takım kuruluşlar ise dilekçe yapmakta gecikti.

Üstteki Komite, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığının incelemeleri neticesinde Spotify‘ın “https://open.spotify.com” ile FOXplay’in “https://www.foxplay.com.tr/” adreslerinden internet ortamında isteğe alt yayıncılık faaliyeti gerçekleştirdiğini, Paylaş FM’in “http://www.paylasfm.com/” internet ortamından radyo yayını, Medyaport TV‘nin de “http://medyaporttv.com/” adresinden lisanssız televizyon yayını yaptığını belirledi.

“LİSANS BAŞVURUNUZU YAPIN, 3 AY DAHA DEVAM EDİN”

RTÜK, incelemelerin gerisinde 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu” ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Alt Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in “İnternet ortamından yayınlama lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” maddeleri uyarınca uyarı niteliğindeki duyurusunu yaptı.

Üstteki Kurul, duyurusunda, yayıncıların başvuru talebini içeren dilekçeleri ve taahhütnameyle yayınlama lisansı talebinde bulunabileceğini ve 3 aya tekabül eden yayınlama lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, tatbik ardından yayıncıların 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı.

LİSANS ALMADAN DEVAM EDİLEMEYECEK

Üst Komite, duyuruda, kayıtlı vakit içerisinde ilave 3 aylık yayınlama lisansı ücretini peşin ödemeleri lakin internet ortamından yayınlama lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanamaması durumunda, ilgili yayıncıların bir 3 ay daha yayın hizmetlerini sunabileceklerini bildirdi.

Duyurudan sonradan lisans başvurusu yapmayanların 72 saat içerisinde yayınlarına son vermesi gerekiyor. Uygulama yapmamaları durumunda, RTÜK yasa gereği ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak ve sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

RTÜK Spotify ve FOXplay'i 'lisans başvurusu' yapması için uyardı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu