Gündem

RTÜK’ten ‘başkana özel tasarım mobilya’ haberlerine cevap

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu (RTÜK), İstanbul Bölge Temsilciliği hizmet binasıyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Haberlerde RTÜK’ün başkanlık makamı için 322 bin liralık özel tasarım mobilya aldığı yazılmıştı.

RTÜK'ten 'başkana özel tasarım mobilya' haberlerine yanıt

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu (RTÜK), İstanbul Bölge Temsilciliği hizmet binasında başkan için pahalı özel mobilya alındığının ortaya çıkması üzerine izah etme yapıldı.

Haberlere yansıyan ihale şartnamesine göre, özel tasarım mobilyalar 24 Ekim’e dek, RTÜK’ün Gayrettepe’de yer alan İstanbul Alan Temsilciliği’ne teslim edilecek. Laf konusu mobilyalar için 322 bin TL tahmini değer belirlenmişti.

Üstteki Kuruldan İstanbul Alan Temsilciliği hizmet binasına ilişkin haberlere yazılı cevap verildi. .

“Üzülerek ve ibretle takip ediyoruz fakat belirlenmiş bir kesimin maksatlı ve sistematik olarak bir süredir sürdürdüğü Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulunu hedef alma ve yıpratma kampanyaları sürat kesmeden devam etmektedir.” ifadesine yer verilen açıklamada, laf konusu binaya ilişkin haberlerde de gerçeklerin çarpıtıldığı ve kamuoyunun bilinçli olarak yönlendirilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

Açıklamada, önceki RTÜK İstanbul Alan Temsilciliği binasının deprem hasar raporu sebebiyle Aralık 2015’te yıkıldığı, ardındaki temsilciliğin bir diğer üst komite olan Rekabet Kurumunun binasında RTÜK’e bedelsiz olarak ayrılan alanda çalışmalarını yürüttüğü bilgisi paylaşıldı.

Hasarlı binanın yıkımından daha sonra 2018’de TOKİ’nin yaptığı ihaleyle yeni binanın inşasına başlandığı ve 6 Ağustos 2020’de iç tefrişatı olmaksızın abes olarak Üstteki Kurula teslim edildiği bildirilen açıklamada, bodrum dahil 9 katlı, 1800 metrekare genişliğindeki bu binanın tefrişatı için Ulus İhale Kurumu mevzuatı çerçevesinde ihaleye çıkıldığı, tüm bu alımların mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirildiği öne sürüldü.

SADECE BAŞKAN ODASI İÇİN DEĞİLMİŞ

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bahse konu art niyetli haberlerde geçtiği gibi ayrılan bütçe yalnizca RTÜK Başkanlık makamı için kullanılmamıştır. Ödenek, 9 katlı binadaki Üstteki Komite buluşma salonu ilk kez olmak üzere personel, idari, teknik büroların yer aldığı binanın tamamı için harcanmıştır. Gerçekler ayan ifade ortadayken üstün gayretle yayıncılık alanını düzenlemek ve denetlemek adına yapılan tüm çalışmalar görmezlikten gelinerek hazırlanan hatalı ve yanlı haberler, asla gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kısım medyanın eski ve köhneleşmiş alışkanlıklarıyla ürettiği yalan haberlerinden ve karalama kampanyalarından bundan böyle vazgeçmelerini arzu ediyoruz. “

TBMM’de grubu yer alan partilerin kontenjanlarından halk müziği iradesiyle seçilen üyelerle manâlı bir vazife yürüten RTÜK’ü yıpratmanın kimseye fayda sağlamayacağı söylenen açıklamada, “Bu girişimler, yalan ve hileli suçlamalar RTÜK’ün kanunlar çerçevesinde yürüttüğü görevlerini yapmasına engel olamayacaktır. Bu bilgiler ışığında halkımızın içten bilgilendirilmesini amaçlıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu