Gündem

RTÜK’ten kanallara dini cezalar

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu (RTÜK), FOX TV’de yayınlanan Yasak Elma dizisine ve Kanal D’de yayınlanan Yeni Hayat dizisine İslam’a tutarsız içerikleri olduğu gerekçesiyle cezalar kesti.

RTÜK'ten kanallara dini cezalar

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu (RTÜK) haftalık klasik toplantısında, gündemindeki izleme raporlarını inceledi.

ATV’de yayınlanan “Esra Erol’da” programını inceleyen Üst Kurul, şüpheli aile ilişkilerinin aydınlatılması nedeniyle DNA testi raporunun açıklandığı yayında, 6 aylık bir bebeğin biyolojik babasının belirlendiğini ve yargının yapabileceği işlemlerin ticari bir meta gibi sunulduğunu tespit etti.

Üstteki Kurul, programın 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer alan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle ATV’ye yönetimle ilgili para cezası uygulanmasına karar verdi.

KURAN’A SAYGISIZLIK CEZASI

FOX TV’nin “Yasaklanmış Elma” dizisi hakkında hazırlanan raporunu da değerlendiren Üstteki Kurul, yapımda çocuk ve gençler için olumsuz rol modeller oluşturulduğunu, tanrısal değerlere saygısızlık yapıldığını ve çarpık ilişkilerin adi gibi gösterildiğini ileri sürdü.

Uzman İzleme Raporu’nda, söz konusu dizi filmde Kuran-ı Kerim’e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle izleyicilerden çok sayıda şikayet alındığı bilgisi de yer aldı. Üst Komite, yayınlama ilkelerini ihlalden, yayıncı kuruluşa yönetimle ilgili para cezası uyguladı.

HZ. ADEM’E ALAYCI TUTUM

KANAL D televizyonunda yayınlanan “Yeni Yaşam” dizisi de bilirkişi raporlarında yer aldı.

Dizideki karakterler aralarında geçen bir diyalogda, Adem isimli bir kişiden bahsedilirken, Hz. Adem’e yönelik küçümseyen bir tutum gösterildiği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin dini inançlara hürmet görüntü yükümlüğünün değil sayıldığı ilgili uzman raporuna yansıdı.

Uzman görüşünü haklı bulan Üstteki Komite, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

SHOW TV’nin “Arıza” isimli dizisini de mercek altına alan Üst Kurul, eski bir mafya liderinin ailesi ile aralarında geçen diyaloglarda, şiddete yatkın kişilerce rol model gücenme riski oluşturduğu, dini değerlere saygısızlık yapıldığı, tabanca doğrultma, sopayla dövme, rehin alma gibi güç sahnelerine önem verildiğini belirledi.

Üstteki Komite, yasa ihlali yapan yayıncıya yönetimsel para cezası verdi.

İMAM HATİP CAMİASINA HAKARET

Tele1 televizyonunda yayınlanan ilahiyatçı Cemil Kılıç ve eğitimci Yaşar Koçer’in yer aldığı “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda, “İmam hatip liselerinde öğrenci mi geliştirmek hedeflenmiştir? Yoksa bir partinin seçmeni mi yetiştirilmeye çalışılmıştır? Seçmenin de ötesinde bir militan yetiştirme gerçekte. İmam hatip liselerinde okutulan fıkıh dersindeki kaynaklarla IŞİD’in dayandığı kaynaklar aynı. O süre ne kadar imam konuşmacı pek IŞİD” şeklinde söylenen sözleri değerlendiren Üst Kurul, imam hatip okulları ile terör örgütü DEAŞ-IŞİD’in ilişkilendirilmesinin iftira niteliğinde olduğuna kanaat getirdi.

Yayının 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesindeki “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, birey ya da kuruluşları tenkit sınırları ötesinde onur kırıcı, aşağılayıcı ya da kötüleme özelliğinde ifadeler içeremez.” hükmün ihlal edildiği gerekçesiyle, Tele1’e idari para cezası verilmesine karar verildi.

TV 8 kanalının gündüz kuşağındaki, “Doya Doya Moda” isimli yarışma-davet programında, çocuklara ve gençlere fena örnek oluşturabilecek olumsuz davranış kalıpları ve ağır sözlü ithamlar kullanıldığı saptama edilerek yayıncı hakkında yaptırım kararı alındı.

Programda, yüksek sesle tartışıldığı, ağız dalaşı edildiği, yarışmacıların kavga esnasında sinir krizi geçirme görüntülerine yer verildiği, yarışmacıların kişilik ve karakterlerini gaye alarak birbirlerini aşağıladığı, aşağılayıcı ve onur kırıcı ithamlarda bulunulduğu Üst Komite’ca belirlenerek TV 8’e yönetimsel para cezası uygulandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu