Teknoloji

Rus Araştırmacılar, Her Hastalığa Etkin Doğal Antibiyotik Keşfetti

Antibiyotiklerin keşfi insanlığın yaşamında büyük tesir yaratmıştı. İlk başlarda derhal her sorunda kullanılan antibiyotiklere virüsler zamanla bağışıklık geliştirmeye başlamıştı. Bu da farklı antibiyotik arayışlarını meydana çıkarmıştı.

Antibiyotik araştırmalarında Rusya’dan yeni bir haber geldi. Tümen Eyalet Üniversitesi’nin önderliğinde, ülkenin öteki bilim enstitülerinin de desteğiyle yapılan çalışmada yeni bir doğal antibiyotik keşfedildi. Yeni antibiyotik “evrensel” olarak sınıflandırıldı, yani ırk ve hayvanlardaki böylece çok bakteri ve mantar kaynaklı sorunun tedavisinde kullanılabiliyor.

Devrim özelliğinde buluş

rusya antibiyotik

Applied Biochemistry and Microbiology dergisinde yayımlanan bir makaleyle duyurulan buluş, alanında bir ihtilal niteliğinde kabul ediliyor. Derginin yazarlarına göre bu yeni antibiyotik, bakteri ve mantar kaynaklı olarak hastalıkların manâlı bir kısmında çare için kullanılabiliyor. 

Tümen Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar da farmakolojinin görevlerinden birinin, piyasadaki antibiyotiklere karşı MDR denen çoklu veya XDR denen mutlak direnç gösterebilen mikroorganizmalarla mücadelede kullanılabilecek doğal ilaçlar bulmak. 

Yeni keşfedilen madde, bakterilerin biyofilm oluşturabilme kapasitesini ortadan kaldırıyor. Bu Vesile Ile patojenler antibiyotiklere karşı direnç oluşturamıyor. Araştırmanın yazarlarına göre yeni yer alan madde ile geliştirilen ilaç, egemen bir çare için kıymetli bir kaynak ve diğer tedavi ürünleriyle bir arada kullanılabiliyor.

Bakterilerin direnci artıyor

araştırma

Son yıllarda afiyet örgütleri sıkça gereksiz ve hatalı antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyor ve bilinçlendirme çalışmalarına imza atıyor. Zira yanlış kullanılan her antibiyotik patojenlerin direncini daha da arttırmalarına niçin oluyor. böylece sonradan evrimleşen bakteriler, mikroplar ve virüsler elimizdeki ilaçlardan daha az etkileniyor, tedavi geliştirmek zorlaşıyor.

Rus bilim insanlarının çalışması bu açıdan bakıldığında süper bakterilere aleyhinde elimizde bir takım savunma şanslarının olduğunu gösteriyor. gerçi bu konuda öyle de risk almamak ve ilaçlarımızı, doktorların verdiği şekilde uygulamak en açıkçası olacaktır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu