Dünya

Rus-Japon barışına Washington engeli

İstifa eden Japonya Başbakanı Abe iki yıl önce Moskova ile uzlaştırma anlaşması imzalamaya çok yaklaştıklarını fakat ABD ile Rusya arasındaki gerilimin buna engel olduğunu belirtti. İki ülke Kuril Adaları sorunu sebebiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan daha sonra barış anlaşması imzalamamıştı.

Rus-Japon barışına Washington engeli

Dış Haberler Servisi

Geçen ay afiyet sorunları sebebiyle görevini ele vermek zorunda kalan eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Tokyo ve Moskova’nın 2018’in sonbaharında uzlaştırma anlaşması imzalamaya fazla yaklaştıklarını fakat bu sürecin ABD ile Rusya gerilimine takıldığını söyledi. 2012’den beri sürdürdüğü başbakanlık görevinden 28 Ağustos’ta istifa eden Abe, Nikkei gazetesine verdiği demecinde Tokyo ve Moskova’nın tarihi anlaşmaya çok yaklaştığını ama Rus-Amerikan ilişkilerindeki sorunların anlaşmaya varmayı engelleyen faktörlerden biri olduğunu aktardı.

Sputnik’teki habere kadar özellikle Rusya’nın Kırım ile her tarafta birleşmesinin ikili ilişkileri negatif etkilediğini açıklayan Abe, “Uzlaşma imzalamayı amaçlayan müzakerelere yaklaştığımızı hissediyordum” diye konuştu.

ÇOK YAKLAŞMIŞTIK
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Aralık 2016’da Japonya’ya yaptığı ziyaret sırasında soruna bir an önce çözüm bulmak istediğine uyarı çeken Abe, tarafların anlaşmaya varmaya ‘en fazla yaklaştıkları’ zaman ise Kasım 2018’de Singapur’da gerçekleşen mülâkat olduğunu vurguladı.

2006’da ilk kez başbakanlık koltuğuna oturan Abe, ülseratif kolit rahatsızlığı nedeniyle bir sene daha sonra istifa etmişti. Aralık 2012’deki seçimleri kazanıp her yerde başbakan olan Abd, 7 sene 8 aydır Japonya’yı yönetiyordu. Abe, afiyet sorunları nedeniyle 28 Ağustos’ta görevini bir defa daha bıraktı.

70 YILLIK ADALAR SORUNU

Ruslar’ın Kuril adaları, Japonya’nın Kuzey Bölgeleri olarak adlandırdığı Kuril Adaları 1300 kilometre her tarafında uzanan, Büyük Okyanusu ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran 56 adadan oluşuyor. Volkanik hareketler sonucu oluşmuş adalarda çoğu kez depremler oluyor. Adalarda yaklaşık 30 bin kişi yaşıyor. Sovyetler Birliği, Japonya’nın Kuzey Bölgeler olarak adlandırdığı Kuril Adaları’nın en güneyindeki 4 adayı – Iturup, Kunaşir, Şikotan, Habomai- İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde topraklarına dahil etti. 1855 yılında ele geçirdiği Kuril Adalarını II. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği’ne kaptıran Japonya, bu adalar üzerinde adalet iddia ediyor.

BARIŞ ANLAŞMASI DEĞIL

Pasifik Okyanusu’ndaki adaların aidiyet tartışması sebebiyle Rusya ile Japonya arasında 70 yılı aşkın bir süredir anlaşmazlık yaşanıyor. Japonya, Kuril Adaları’nın kendilerine verilmesini barıştırma anlaşmasının imzalanması için durum koşuyor. Japonya’nın adalet iddiası sebebiyle iki ülke arasında İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde uzlaştırma anlaşması imzalanmamıştı. Japonya Başbakanı Abe ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmelerden uzlaşma çıkmadı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu