Ekonomi

Ruslar tercihini Antalya’dan yana kullandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yurt haricen yaşamış Türk ziyaretçiler bu sayının 2 milyon 16 bin 553’ünü oluşturdu, 7 milyon 255 bin 107 birey ise yurt dışı uyruklu ziyaretçi oldu. İlk 8 ayda en çok ziyaretçi Almanya’dan gelirken, yurt dışından gelen ziyaretçiler Ağustos ayında en çok Antalya’yı tercih etti. Dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde Türkiye, birincil 8 ayda yurt dışı ikametli vatandaşlarla birlikte toplam 9 milyon 271 bin 660 ziyaretçi rakamına ulaştı” ifadeleri kullanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Ocak-Ağustos 2020 dönemi yabancı ziyaretçi istatistiklerine kadar, bu yılın birincil 8 ayında en fazla ziyaretçi Almanya’dan geldi. Türkiye’yi Ocak-Ağustos döneminde en fazla ziyaret eden ülkeler sıralamasında 789 bin 602 ziyaretçi ile Almanya birinci, 772 bin 686 ziyaretçi ile Rusya Federasyonu ikinci, 532 bin 417 ziyaretçi ile Bulgaristan üçüncü sırada yer aldı. Bulgaristan’ı sırasıyla Ukrayna ve İngiltere peşine düşüp takip etti.

“Rusların Tercihi Antalya”

Ağustos ayında en çok tanıdık olmayan ziyaretçinin geldiği ülkelerin başında Rusya Federasyonu yer aldı. Rusların geçtiğimiz ay en fazla seçim ettiği tatil şehri ise Antalya oldu. Bakanlığın Ocak-Ağustos verilerine tarafından, Türkiye bir önceki yılın benzer dönemine tarafından birincil 8 ayda yurt dışından yüzde 73.94 azalış ile toplam 9 milyon 271 bin 660 ziyaretçi ağırladı. Türkiye’yi geçtiğimiz ay en fazla ziyaret eden ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu 439 bin 731 ziyaretçi ile birinci, İngiltere 260 bin 846 ziyaretçi ile ikinci, Ukrayna da 255 bin 651 ziyaretçi ile üçüncü oldu. Ukrayna’yı Almanya ve Bulgaristan izledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu