Dünya

Rusya seyir füzesi fırlattı! Putin gövde gösterisini ‘Büyük bir olay’ sözleriyle yorumladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile telekonferans yolu ile buluşma gerçekleştirdi. Rusya’nın geliştirdiği 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ilk testlerinden sonradan geçtiğimiz sene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “ABD’nin önüne geçtik” açıklaması yapmıştı.

450 KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ HEDEFİ VURDU

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Zircon ile yeni bir deneme gerçekleştirildiğini Putin’e anlattı. Sabah saatlerinde gerçekleşen görüşmede Gerasimov, Putin’e dün Beyaz Deniz’de Amiral Gorşkov gemisinden 3M22 Zircon hipersonik seyir füzesinin ateşlendiğini ve füzenin 450 kilometre uzaklıktaki hedefi vurduğunu aktardı. Füzenin 8 Mach hızla dakikada 160 kilometre kat ettiğini söyleyen Gerasimov bu testin başarıyla tamamlandığını belirtti.

“EŞİ BENZERİ YOK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Valery Gerasimov’dan fırlatma ile ilgili bilgileri aldıktan daha sonra testi yorumlayarak, “Bahsettiğiniz Zircon füzesinin başarıyla test edilmesi sadece Rusya Silahlı Kuvvetleri için değil bununla birlikte tüm Rusya için manâlı bir olay. Dünyada eşi yarı olmayan bu yeni tabanca uzun vadede ülkemize savunma kabiliyeti sağlayacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin değerlendirmesinin ardından füzeyi geliştiren Rus mühendislere ve Rusya Savunma Bakanlığı’na teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Rusya seyir füzesi fırlattı! Putin gövde gösterisini 'Büyük bir olay' sözleriyle yorumladıRusya seyir füzesi fırlattı! Putin gövde gösterisini 'Büyük bir olay' sözleriyle yorumladıRusya seyir füzesi fırlattı! Putin gövde gösterisini 'Büyük bir olay' sözleriyle yorumladıRusya seyir füzesi fırlattı! Putin gövde gösterisini 'Büyük bir olay' sözleriyle yorumladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu