Dünya

Rusya’da milyonlarca deniz canlısı karaya vurdu

Rusya’nın Büyük Okyanus’a kıyısı yer alan Kamçatka Bölgesi’ndeki Sahalin Adaları, Kuril Adaları ve Paramuşir Adası çevrelerinde yaşayanlar, 3 gün önce birçok deniz canlısının kıyıya vurduğunu ayrım ederek yetkililere haber verdi. Bölgeden bakış ve numune alınmasından sonra daha fazla deniz canlısı kıyıya vurdu. Alan halkı, başlayan doğal felaketi görüntüleyerek sosyal ağ hesaplarında paylaştı.

FAZLA SAYIDA UZMAN GÖNDERİLDİ

Rus basını bu görüntüleri kullanarak haberler yapınca bölgeye çok sayıda bilirkişi gönderildi. Ahtapot, balina, yengeç, denizaslanı ve milyonlarca minik canlı türünün kıyıya vurarak öldüğünün anlaşılması üstüne Rusya Hükümeti’de yorumlama yaptı. Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Trutnev yaptığı açıklamada felakete yol açan sebebin araştırılması için direktifler verdiklerini ve araştırma sonuçlarına kadar hemencecik tedbir alacaklarını söyledi.

ÖLÜMLERİN SEBEBİ KİMYASALLAR

Kamçatka Bölgesi Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Başkan Vekili Aleksey Kumarkov kendi imkanlarıyla yaptıkları ilk araştırmalara tarafından, deniz suyunda normalin 2 katı oranında fenol madde bulunduğunu açıkladı. Kumarkov bölgedeki atık sular yoluyla denize taşınan madde nedeniyle deniz canlıların ölebileceğini hem denizde sörf yapan kişilerin ve lokal sakinlerin gözlerinin şiştiğini vücutlarının ise tahriş olduğunu aktardı. Ivedi tedbir alınması gerektiğini söyleyen Kumarkov felaketin daha da büyümesi durumunda tüm okyanusun bundan etkilenebileceğini açıklama etti.

Rusya'da milyonlarca deniz canlısı karaya vurdu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu