Dünya

Rusya’dan Dağlık Karabağ açıklaması

Azerbaycan ile Ermenistan aralarında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Öncelikle Türkiye gibi ortaklarımız edinmek üzere bütün ülkeleri, muhalif tarafları ateşkese ve bu uzun süredir aralıksız çatışmanın siyasi ve diplomatik yollarla dostane çözümüne dönmeye razı etmek için her şeyi yapmaya çağırıyoruz” dedi.

Rusya'dan Dağlık Karabağ açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dağlık Karabağ’da kısa zaman içerisinde ateşkes sağlanması gerektiğini belirten Peskov, “Bölgedeki ülkelere karşın askeri yardım içeren talimat ateşe benzin döküyor. Buna kategorik olarak karşıyız” diye konuştu.

Bölgedeki gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ettiklerini anlatan Peskov, şunları kaydetti:

“Dağlık Karabağ’da yaşanan gelişmelerin derin şekilde çözümleme edilmesi gerekiyor. Tüm gelişmeleri izliyoruz ve bu bilgileri gelecekteki yaklaşımımızı meydana getirmek ve KGAÖ’deki ortaklarımızla atılacak adımları atamak için kullanıyoruz. Ilk Kez Türkiye gibi ortaklarımız edinmek üzere bütün ülkeleri, rakip tarafları ateşkese ve bu uzun süredir devamlı çatışmanın siyasi ve diplomatik yollarla dostane çözümüne dönmeye ikna etmek için her şeyi yapmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Peskov, dün Soçi’de gerçekleşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov görüşmesinde KGAÖ dahilinde Ermenistan’a destek konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu