Siyaset

Sağlığımız bunlara itimat

Ali Edizer adlı gerici görevinden alındı. Ama çok açık ancak 20 yılda çok sayıda Ali Edizer bakanlığa yerleşti ve bütün ülkenin sağlığı bu zihniyete teslim edildi

Sağlığımız bunlara emanet

Politika Servisi

TÜRKİYE’nin en manâlı sıhhat kuruluşlarından olan GATA’nın Başhekim Yardımcısı’nın Ali Edizer’in paylaşımları, Menzil Tarikatı’nın her tarafta gündem olmasını sağladı. Edizer’in varlığı takriben 20 yıldır Sağlık Durumu Bakanlığı’nda yaşanan gerici kadrolaşmayı gündeme taşıyanlar için sürpriz olmadı.

Bakanlık’ta yaşanan örgütlenme ile ilgili onlarca haber, makale, yazı dizisi ve kitap var. Hatta Meclis’te çok ayrı partilerden sunulan soru önergeleri mevcut.

Bir ahtapot gibi Sağlık Durumu Bakanlığı’nı saran Menzil Tarikatı’nın varlığı, AKP iktidarıyla başladı. Menzil Tarikatı’na mensup olduğu aşina Recep Akdağ’ın 2002 yılında Sıhhat Bakanı olması, sürecin önünü açtı. Önceleri de devlet kadrolarında yer almaya çalışan, bu konuda adımlar da atan tarikat, Akdağ’ın bakanlığı döneminde manâlı bir olasılık yakaladı.

KESİNTSİZ 11 YIL BAKAN OLDU

Recep Akdağ 2002-2013 yılları aralarında aralıksız 11 yıl bakanlık yaptı. Akdağ, Sağlık Bakanlığı’nda ikinci dönemi 2016’nın haziran ayında başladı ve bir yıl sürdü. Akdağ, ülkede Refik Şeffaf’dan sonradan en uzun Sıhhat Bakanlığı koltuğunda oturan isim oldu. AKP’nin tarikat ve cemaatlerle yaptığı koalisyon gereği yeri hiçbir vakit tehlikeye girmedi. Diğer Taraftan Menzil Tarikatı üyesi olarak yalnız da değildi. AKP’nin en tanıdık bakanlarından biri olan Taner Yıldız da altı sene boyunca Enerji Bakanı olarak Akdağ’a kabinede eşlik etti. İki bakanlık, bugün bile tarikatın en kayda değer kalesi durumunda.

sagligimiz-bunlara-emanet-789120-1.

BAKANLIĞI ELE GEÇİRDİLER

Menzil Tarikatı adeta tüm üyelerini eğitim alanlarına yönlendirdi. Burada Açık-Öğretim merkezlerinin yeri ayrı… Üyelerin çok önemli bölümü açık öğretim bölümlerinde okudu. İktisat, işletme ve kamu yönetimi en fazla seçim edilen bölümler oldu. 2010’lu yılların başıyla birlikte eğitimde uyguladıkları talan hayata geçmeye başladı.

Bundan Böyle ellerinde üniversite mezunu kesin sayıda kadro oluşmuştu. Bu dönem bununla birlikte sağlıkta dönüşümün yaşandığı yıllardı. Sıhhat sistemi tam olarak sermayenin kontrolüne geçerken Cumhuriyet’in bakanlık kadroları da ya emekliye zorlandı ya da zorlama ve zorla görev yerleri değişti. “Sağlıkta Değişim” adı verilen süreç aynı zamanda tarikatın önünü de açtı. İşte tam burada daha alçak kadrolarında olan veya yeni göreve başlayan onlarca isim bir anda il-ilçe afiyet müdürlüklerinden başlayarak Bakanlık bürokrasisine yerleştirildi. Değişim fazla çabuk gerçekleşti.

sagligimiz-bunlara-emanet-789121-1.
UZLAŞMAYAN BAKAN ÇALIŞAMADI

Akdağ’ın 2013’te bakanlıktan ayrıldığı süreçte göreve gelen Mehmet Müezzinoğlu’nun tarikat üyeleri kadar çalıştırılmadığına dair onlarca haber hafızalarda. Yaklaşık 15 ay sonradan Akdağ’ın bitmiş göreve gelmesiyle biten gerilim AKP içine de yansımış, parti kamplarının en manâlı gündem maddelerinden biri olmuştu. Cemaatlerle yeni bir hesaplaşmaya cesaret edemeyen AKP, bu alanı Menzil Tarikatı’na bıraktı. O tarihten sonradan da bakanlar değişse bile tarikatın Bakanlık’taki etkisi hiç azalmadı.

HİKÂYE İHALELERDE

Menzil Tarikatı’nın Afiyet Bakanlığı’ndaki varlığı sadece kadrolarla sınırlı tutulmamalı. Bu dönemde bakanlık tarafından açılan küçüklü büyüklü onlarca ihale ya direkt tarikatın şirketlerine ya da yan isimlere verildi. Tarikat bir yana kadrolarıyla bakanlığa yerleşirken öteki yana da ihalelerden kazandığı yüklü paralarla gücünü pekiştirdi. Sıhhat Bakanlığı ihaleleri son 15 yılın en önemli tartıma başlıklarından biri olmaya devam ediyor. Sayıştay raporlarında defalarca bu ihalelerle ilgili yaşanan usulsüzlüklere uyarı çekilerken AKP iktidarı maddi hiçbir adım atmadı.

‘METASTAZ’ ANLATMIŞTI

Gazeteciler Barış Pehlivan ve Barıştırma Terkoğlu’nun hazırladığı Metastaz kitabının bir bölümü Menzil Tarikatı’nın başta Sağlık Bakanlığı almak üzere devlet içinde örgütlenmelerine ayrılmıştı. Kitapta Menzil Tarikatı’nın Sıhhat Bakanlığı, İçişleri ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’na nasıl yerleştikleri, isimlere kadar yer almıştı. Bu konuya dair yapılan onlarca habere yayın yasağı uygulanıyor.

TAM KARARTMA

Basında meydana çıkan onca habere, Meclis’te verilen soru önergelerine karşın Menzil Tarikatı’yla ilgili AKP tek bir laf deha söylemedi. Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’ya iletilen 4 soru önergesi de yanıtsız kaldı. Bir tarikatın alenen Bakanlığı ele geçirmesi devlet sırrı gibi saklandı. Bu konuda yazı yazmak, kavga gerçekleştirmek iktidarın şimşeklerini üstüne çakmak için tatmin edici oldu.

Dün itibariyle Ali Edizer adlı gerici görevinden alındı. Ama fazla açık ancak 20 yılda fazla sayıda Ali Edizer, Bakanlığa yerleşti ve tüm ülkenin sağlı bu zihniyete teslim edildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu