Gündem

Sağlık Durumu Bakanı Koca: Salgının hızını kestik

Adana’da koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi ve süratli müdahalelerimiz doğruca salgının hızını kestik” dedi. Koca, Adana’nın eylül ayında salgındaki pikini yaşadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca: Salgının hızını kestik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana’da yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koca açıklamasında, “Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi ve çabuk müdahalelerimiz tamamen salgının hızını kestik” dedi.

“Valilerimizle, il müdürlerimizle, sıhhat ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz” diyen Koca, “Adana nüfusu yoğun olan bir ilimiz. Keza öyle çok ile geçiş kavşağı olması nedeniyle insanın artı olduğu bir yer” ifadelerini kullandı.

“ADANA, EYLÜL AYINDA SALGINDAKİ PİKİNİ YAŞADI”

Adana’nın eylül ayında salgındaki pikini yaşadığını gösteren Koca, “Yaptığımız seri ve etkin müdahalelerle olgu sayısını yoklama altına aldık. Olgu sayımız üçte bir oranına düştü. En yüksek seviyesinden yüzde 66 azalma gösterdi. Adana’da Covid polikliniği başvuruları da azaldı. Başvuru eden hasta sayısı yüzde 40 oranına dek düştü. Yüzde 59, yoğun bakım yüzde 74 oranlarına düştü” diye konuştu.

“BÜYÜKLERİMİZİ YETERİNCE KORUYAMADIĞIMIZI GÖRÜYORUZ”

“Büyüklerimizi yeterince koruyamadığımızı görüyoruz” diyen Koca, şöyle devam etti: “60 yaş üstü grubunun hastalığı daha ağır geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Adana’da büyüklerimizi daha iyi korumak için tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Temaslıları ne değin erken teşhis edersek salgını denetim etmede o kadar başarılı oluruz” dedi.

Koca, “Bütün vatandaşlarımıza andırmak istiyorum; Adana ilk kez elde etmek üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya misafir etme ediyorum” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu