Teknoloji

Sağlık Durumu Bakanı, Yerli Aşının Deneylerine İlişkin Detayları Açıkladı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde geliştirilen koronavirüs aşılarıyla ilgili önemli bir adımı duyurmuştu. Aşı çalışmalarında insan denemelerine gelindiğinin müjdesini veren Koca; 1 hafta, 10 gün içerisinde bir takım aşıların insan denemelerinin başlayacağını açıkladı. “Üç aşının insan deneyi evre çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız” diyen Koca, kısa zaman önce resmi Twitter hesabından aşılarla ilgili bir izah etme daha yaptı. 

Ulusal aşının hayvan deneyleri nasıl gerçekleşti?

Sağlık Durumu Bakanı, Yerli Aşının Deneylerine İlişkin Detayları Açıkladı

Milli aşının hayvan deneyleriyle ilgili veri veren Koca, “Milli Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti, 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Milli aşıya daha yakınız.” biçiminde izah etme yaptı. 

Covid-19 ve öteki hastalıklara ait aşılarda insan deneyi aşamasına geçildi

Ülkemizde 13 bambaşka Covid-19 aşı adayı çalışması olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, “Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı. Klinik safhaya gelen tüm aşı adaylarımız Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığımız (TÜSEB) @tusebgovtr tarafından destekleniyor. Türkiye’nin gücü bilimde.” ifadelerini kullanırken, Covid-19 aşısı açık havada Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi aşısının insan deneyleriyle de ilgili manâlı açıklamalarda bulundu. Koca, “TÜSEB’in @tusebgovtr desteklediği Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi aşısı insan deneyi Evre-1 safhası başarıyla tamamlandı. Kuduz, tüberküloz ve suçiçeği aşısı adayları da insan deneyi aşamasına geldi. Milli aşılarımızı ve milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.” dedi. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu