Sağlık

Sağlık Durumu Bakanlığı, reel olgu sayısını gizlemeye Nisan’da başlamış!

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın, testlerde artı çıkma oranına dair verdiği satır arası bir data, hakiki vaka sayısının en erken Nisan ayından beri yetkisiz bildirildiğini ortaya çıkardı.

Sağlık Bakanlığı, gerçek vaka sayısını gizlemeye Nisan’da başlamış!

HABER MERKEZİ

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın yapılan testlere tarafından artı çıkma oranına dair yaptığı yorumlama, koronavirüs vaka sayısının en erken Nisan’dan beri dürüst bildirilmediğini ortaya çıkardı.

Koca, geçen günlerde HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya yaptığı açıklamada, testlerin pozitif çıkma oranına dair bazı bilgiler verdi.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Nisan ayında testlerden fazla çıkma oranı %20 idi; yani 5 kişiye test yapılmışsa biri artı çıkıyordu, bu oran hemen %10’a düştü. Fakat illere tarafından farklılık gösterebiliyor. Örneğin Ankara’da geçen hafta olgu sayısı Türkiye genelinin %24’ünü aştı, bu hafta ise %12 seviyesine düştü. İstanbul’daki oranı ise Türkiye’deki vaka sayısının %15’i seviyesinde.”

NİSAN’DA 81 BİN 570 OLGU BİLDİRİLMEMİŞ!

Koca’nın ifadelerini yorumlayan Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, açıklamaya tarafından gerçek olgu sayısının Nisan ayından beri bildirilmediğini ortaya koydu.

Bakan’ın açıklamaları üzerinden bir hesaplama yapan Pala, Nisan ayında 80 binin üzerinde artı vakanın açıklanmadığını söyledi.

Kaya’nın kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

Afiyet Bakanı Nisan’da testlerden artı çıkma oranını %20 olarak açıklamış.

Turkuaz tabloya kadar Nisan’da;

•Toplam test sayısı: 941.214

•Toplam ‘olgu’ sayısı: 106.673

•Vakaların test sayısına oranı: %11,3

Fazla çıkma oranı %20 ise 188.243 olgu var; bu durumda 81.570 olgu bildirilmemiş.

Afiyet Bakanı Nisan’da testlerden +çıkma oranını %20 olarak açıklamış.
Turkuaz tabloya tarafından Nisan’da;
•Toplam deneme sayısı: 941.214
•Toplam ‘vaka’ sayısı: 106.673
•Vakaların deneme sayısına oranı: %11,3
+çıkma oranı %20 ise 188.243 vaka var; bu durumda 81.570 vaka bildirilmemiş. https://t.co/7I1ktiRmav

— KAYIHAN PALA (@KAYIHANPALA) October 5, 2020

YÜZDE 10’LUK POZİTİFLİK ORANI NEYİ İFADE EDİYOR?

Afiyet Bakanı’nın terbiyesizce yüzde 10 olarak açıklama ettiği testlerde artı çıkma oranı ise, gerçek vaka sayısının, günlük açıklanan ‘hasta’ sayısının 6-7 katı olduğunu açıklama ediyor.

Türkiye’de günlük ortalama 100 bin PCR testi yapılırken ‘hasta’ sayısı bin 500’ler dolayında açıklanıyor. Bakan’ın açıkladığı orana tarafından ise günlük en az 10 bin fazla vaka kayda geçiyor.

NE OLMUŞTU?

CHP Milletvekili Murat Emir, Afiyet Bakanlığı’nın sisteminden alınan bir ekran görüntüsünü kamuoyu ile paylaşarak olgu sayılarının gizlendiğini ortaya çıkarmıştı. Emir’İn 10 Eylül tarihli belgesine kadar Sağlık Bakanlığı’nın sistemindeki olgu sayısı, o gün açıklanan ‘hasta’ sayısının 20 katıydı.

Geçen hafta yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı gerisinde yorumlama yapan Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, açıklanan sayının pozitif meydana çıkan ve belirti bildiren kişileri açıklayan ‘hasta’ sayısı olduğunu açıklamış, olgu sayılarının gizlendiğini dolambaçlı olarak ifade etmişti. Bakan, tepkiler üstüne yaptığı yeni açıklamada olgu sayılarının gizlenmesinin sebebinin ‘ulusal çıkarlar’ olduğunu savunmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu