Sağlık

Sağlık Durumu çalışanına yalnızca 7 TL ek ödeme

Sağlık çalışanına yalnızca 7 TL ek ödeme

Meral DANYILDIZ

Pandemiyle mücadelede afiyet çalışanlarına karşın yatırılacağı duyurulan ilave ödemelerden biri Manisa’da gerçekleşti. Bir ambulans şoförü, ‘aylık performans ücreti’ adı aşağıda Manisa Sıhhat Müdürlüğü göre hesabına aylık olarak yalnızca 7 TL 24 kuruş yatırıldığını söyledi.

BirGün’e konuşan ambulans şoförü, “Doların 7,70 olduğu bir ülkede 7 lira Covid-19 parası yatırmışlar” dedi ve ekledi: “Martta emekli olacaktım oysa salgından ötürü olamadım. Pandeminin ilk dönemlerinde hiçbir şey alamadık. Bu sefer de ek ödeme yapacaklarını söylediler. 7 lira yatırmışlar. Benim gibi sürücü arkadaşlarım bu durumdan mustarip.”

Yatırılan paranın içinden ücret de kesildiğini belirten ambulans şoförü, “Tavana takıldığımızı söylüyorlar. En azından 150-200 lira bekliyorduk. ATM’ye gittiğinizde 10 lira altından para çekemiyorsunuz. Böyle bir ülkede 1 dolar deha yok yatırılan para. Şevkimizi kırdılar, onurumuzla dalga geçtiler. Kendimle dalga geçilmiş hissediyorum” biçiminde konuştu.

Konuyu sosyal medya hesabından duyuran CHP Milletvekili Özgürlük Özel, “Covid-19 salgını başladığında cumhurbaşkanı da dâhil afiyet çalışanları cümbür cemaat tarafından alkışlandı. Sonraki süreçlerde hep birlikte gördük ki kesinlikle hekimler de yargı ettiklerini alamıyorlardı. Afiyet çalışanlarında da büyük adaletsizlikler vardı. Bilhassa hemşire, hekim, ebe olmayan sağlık durumu çalışanları için; mesela hastanede Covid’linin çarşafını değiştirene, ambulans şoförlerine ödeme yapılmıyordu. Görevleri gereğince Covid pozitiflerle yakın temasta oldukları için bunlar fazla ciddi şekilde mağdur oluyordu” dedi.

Özel, şöyle devam etti: “Bu konu hepimiz tarafından dile getirildi. Bakan da bu konuda söz vermişti, bütün afiyet çalışanlarına ilave ödeme yapacağını söylemişti. Manisa’da ise geçen gün sağlık durumu emekçilerine ödemelerin yapıldığını duyduk. Ambulans şoförlerinde bu ödemenin 7 liraya dek düştüğünü gördük. Bu koşul utanç verici. Odaları temizleyen, çarşafları temizleyen kişilere, hasta bakıcılara bugüne değin 1 lira bile ödenmiyordu. Ambulans şoförlerine bir lira bile ödenmiyordu. Bunu düzeltmek için Bakan laf vermişti. Fakat yedi lira yatırmışlar. Bakanlık ‘hakkınız ödenmez’ diyordu. Hakikaten de haklarını ödememişler.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu