Gündem

Sağlık kurumları ticari kurumlar haline getirildi

Türk Hemşireler Derneği, bir tanımlama yayımlayarak salgın boyunca hemşirelerin yaşadığı adaletsizlik ve eşitsizliğe uyarı çekti. Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan performansa dayalı ek ödeme sisteminin afiyet kurumlarını ticari kurumlar getirdiği vurgulanan açıklamada ek ödemelerde yaşanan sorunlara da değinildi.

Sağlık kurumları ticari kurumlar haline getirildi

HABER MERKEZİ

Türk Hemşireler Derneği (THD), sağlık durumu çalışanlarına yönelik uygulanan performansa dayalı ilave ödeme sistemiyle ilgili bir açıklama yayımladı. Bu uygulamanın sıhhat kurumlarını ticari kurumlar haline getirdiğini vurgulayan açıklamada, “Bu dilekçe önemli bir hiddet ve motivasyon düşüklüğüne yol açmakta. Afiyet hizmeti bir ekip çalışmasıyken, sadece hekimlerin performansının yapılan iş sayısı bağlamında değerlendirilmesi, hekim dışı iş grupların sadece kurumsal performanstan yararlanabilmesi, sıhhat çalışanları için belirlenen kadro unvan ve tavan ek ödeme tutarın başlıca katsayılarındaki adaletsiz ve orantısız yayılma, bu uygulamanın çalışan ücretlerine yansıyan sonuçlarıdır.”

MAAŞLAR İNSANCA YAŞAMA UYGUN ŞEKİLDE İYİLEŞTİRİLMELİ

Pandemi sürecinde yetkililerin verdikleri sözü tutmadığını dile getiren THD, ek ödemelerdeki adaletsizlik ve eşitsizliğin hat safhada olduğunu kaydetti: “Ülkemizdeki afiyet hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, toplumumuzun sağlığının korunması ve geliştirilmesi için bir an önce fiziki adımların atılması yaşamsal. Bu adımların ilki ise sağlık kurumlarında bir nebze olsun motivasyon sağlayacak, çalışma barışının yeniden inşasına hizmet edecek bu adaletsiz sistemin iyice kaldırılması, açlık sınırının biraz üstünde yoksulluk sınırının fazla altında olan maaşlarımızda emekliliğe yansıyacak ve insanca yaşayacak şekilde iyileştirilmesi olacak.”

Izah Etme şöyle devam etti:

“Pandemi öncesi, sadece yoğun bakım ünitesi gibi özellikli alanlarda çalışan bir meslektaşımıza yaklaşık bin TL ek ödeme yapılırken, bu arz pandemi döneminde yüzde 100 tavandan ödeme olmasına karşın pandemi birimlerinde çalışan meslektaşlarımız için maksimum bin 600 TL olmuştur. Hatta bu ek ödemeler, kurumun kar etmesine ve hastane yöneticisinin insiyatifine göre yapıldığı için çoğu meslektaşımıza bu tutar verilmemiştir. Oysa halkımızın gözünde iki kat ücret aldığımız sanıldı.

Afiyet Bakanlığı’nın en son yayınladığı 49022165-010.99 sayılı “Covid-19 Pandemisi Nedeni ile Afiyet Tesislerinde Ek Ödeme Yapılmasına İlişkin Yöntem ve Esaslar” ile performansa dayalı ödeme sistemindeki adaletsizlik bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bire bir hastalara bakım sunan hemşire “sağlık hizmetleri sınıfında” yer almış, hemşirelerin emeği, alın teri ve aldıkları risk değil sayılmıştır.
Bu düzenleme ile hasta ile hiç teması olmayan ya da fazla eksik teması bulunan, hastanın tedavi ve bakımının yapıldığı birimlerde çalışmayan meslek gruplarına hemşirelerden daha artı oranda ek ödeme verilmesi, hemşireleri öfkelendirmiş, onların tahammül sınırlarını aşmıştır.

Ne zaman biteceği bilinmez, toplumun bireyi olarak da bizleri keza maddesel, duygusal, sosyal ve ekonomik olarak yoran, yıpratan ve tüketen Covid-19 pandemisinde biz hemşireler, yaşamlara dokunuyoruz. Yaşamları kurtarmak, acıyı dindirmek ve ızdırabı rahatlatmak ve sağlığı korumak için epeyce engebeli ve aşındırıcı bir uğraş yürütüyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu