Sağlık

‘Salatalar sağlıksız bir hal alabilir’

Pendik Medipol Üniverisitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, Dinç beslenmenin bir parçası olan salatalar içerisine konan besinlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Dinç gıda olarak adlandırılan salataların içine konulanların sağlıksız bir hal alabileceğini bildiren, Diyetisyen Gençyürek, ”Bu şart alışılmışlık haline getirildiğinde ise keza kilo artışına sebep olabilir, hem de bir takım hastalıklar için risk oluşturabilir” dedi.

”Fazla zeytinyağı kilo almanıza niçin olabilir”

Salataların sağlıklı olması açısından içeriğine dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Beslenme Uzmanı Gençyürek, ”Yağ ve tuz eklenmeden yapılan domates, salatalık, biber ve değişik yeşilliklerden oluşan bir salatanın kalori değeri neredeyse sıfır olduğundan öğünlerin yanında sınırsız olarak verebilmekteyiz. Fakat içerisine eklenen çeşitli yağ, protein ve karbonhidratlar ile başlı başına alternatif bir ana öğün olabilir. Salatalara ekleyeceğimiz yağı zeytinyağı olarak tercih etmeliyiz. Yemeklerle birlikte tüketilen salatalara konan 1 (bir) yemek yemek kaşığından artı (birey başı) zeytinyağı, karoser yağının artışına sebep olabilirken, eklenen artı tuz da ödem artışına neden olabilir. Ara Sıra sırf görsellik katması nedeniyle bile eklenen zeytin ve ceviz, badem gibi kuruyemişler aslından birer yağ kaynağı olduklarından yine kilo alımına sebep olabilir” biçiminde konuştu.

”Salatayı masum sanmayın”

Beslenme Uzmanı Gençyürek sözlerini şöyle tamamladı: ”Çoğu süre dinç olması ve vicdan rahatlama nedeniyle belli başlı öğün olarak tercih edilen salataların da birçoğu ne yazık ama sanıldığı dek masum değildir. Bilhassa kilo verme ya da koruma dönemindeysek salataların içerisinde bulunan peynir/tavuk/et/ton balığı gibi protein kaynakları, keten tohumu, kuru meyveler gibi karbonhidrat kaynakları, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler ile zeytin gibi yağ kaynakları ile dağıtılmış soslar salataları yüksek kalorili bir öğün haline getirmektedir. Ayrıca limon ve sirke alternatifi olarak eklenen nar ekşisi de bilhassa gerçek nar ekşisi olmamasından nedeniyle glikoz şurubu içermekte, reel nar ekşisi zeka olsa meyve şekeri sebebiyle kalori değerinden nedeniyle salatalarda fazla tercih edilmemelidir. Yemeklerle birlikte tüketilen salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, limon/sirke tehlikesiz olarak eklenebilirken tuzlu, nar ekşisi, dağıtılmış soslar ve fazla yağ tercih edilmemeli. Başlı başına bir öğün olarak tercih edilecek salatalar ise, değişik soslar içermeyen ve kaliteli karbonhidrat, protein, yağ kaynakları taşıyan ve kişinin ihtiyaçlarına göre ayarlanmış miktarda seçim edilmeli”.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu