Gündem

Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ Bölgesinde Göle ve Plaja Antre Yasaklandı

Irk Bahçesi yapılmak istendiği için iş makinelerinin talan ettiği, vatandaşların ise çamur banyosu için çukurlar açtığı Salda Gölü ile ilgili manâlı bir karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi. s-f9799b35c994ebdad00d0015359fb40fe4cdd2
Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını söyleyen Kurum, 

“Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan dilekçe alanları oluşturduk. Göl yakınına vasıta park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat faal kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine ihtimal sağladık.” dedi.

“Kurulun tavsiyesiyle tedbirlere bir yenisini daha ekledik”

s-674e21c07c8d2eeb99ded990756f03af2b70d3
Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

Kurulun yeni nasihat kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü öteki göllerden ayıran en kayda değer özellik özgün beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor.

“Beyaz Adalar’da göle girilmeyecek”

s-0d2b8afd8b5f520612a663ba8e50c7d17a8c19

Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve neredeyse göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel incelemeler ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna kadar, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki nakliye kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.

“Tek gayemiz bu güzelliği gözetmek”

s-e2028ccafec473b3a2f868182ce87341918bb5
Bu yeni karar ve çalışmanın Salda Gölü Çevre Koruma Projesinin bir parçası olduğunu bildiren Kurum, 

“Bu kararla Salda’nın özgün güzelliğini daha da korunaklı ışık halkası getiriyoruz. Tek gayemiz bu özgün güzelliği koruyarak gelecek nesillere uymak.” ifadesini kullandı.

Salda Gölü, son dönemlerde maruz kaldığı tahribatlarla gündemdeydi. Gölün korunması için sıkça çağrılar yapılıyordu.

Vatandaşlar, ‘Çamuru Cilde İyi Geliyor’ Diyerek Salda Gölü Sahilinde Çukurlar Açmaya Başladı! –

NASA, doğa harikası gölün Mars’taki Jezero Krateri ile benzerlikler taşıdığını açıklamıştı.

NASA’dan Salda Gölü Paylaşımı: Mars’taki Jezero Krateri’ne Benziyor

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu