Sağlık

‘Salgın döneminde grip ve zatürre aşılarını ihmal etmeyin’

İnfluenza virüsünden kaynaklanan bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan gribin çoğu kişide kolay seyretse de kimi vakit ölümcül sonuçlara da yol açabileceğine uyarı çeken Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniğinden Uzm. Dr. Özkan Akyol, bir virüs hastalığı olması nedeniyle hastalıkta antibiyotiklerin tedavide etkisiz olduğunu söyledi. Zatürrenin ise akciğer dokusunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan, eşlik eden diğer bir hastalığı olmayan hastalarda, jurnal yaşamı sırasında görülebilen, kronik bir hastalık sahibi olan kişilerde daha ağır bir şekilde seyreden ve ara sıra ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalık olduğunu bildiren Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Grip ve zatürre aşısını her sene risk grubunda olan kişilere öneriyoruz, fakat korona virüs salgınıyla birlikte aşının önemi bu yıl daha da arttı” dedi.

Salgının başlangıç zamanı her yıl değişiyor

Gribin salgın yapan bir virüs olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Salgının başlama zamanı ve süresi hemencecik her sene değişmekle beraber ülkemizde grip genel olarak aralık-ocak aylarında görülmektedir. bu nedenle grip aşısının içeriği her sene Dünya Sıhhat Örgütü’nün tavsiyeleri ile bir önceki gribin özelliklerine tarafından hazırlanır ve çoğunlukla ekim-kasım aylarında yapılır. Grip aşısının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 aydır” diye konuştu.

Grip aşısını cümbür cemaat yaptırabilir

Grip aşısını herkesin yaptırabileceğini gösteren Uzm. Dr. Özkan Akyol, bir takım tehlike gruplarındaki kişiler için ise mutlaka yaptırılması gerektiğini vurgulayarak şu bilgileri aktardı: “65 yaş ve üzeri kişiler, sıhhat çalışanları, kronik akciğer hastalığı (bronşektazi, KOAH, astım, geçirilmiş verem vs.), kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemini baskılayıcı hap göstermek zorunda olanlar yaptırmalıdır. Hasta kişide ateş veya üşüme-titreşim, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı, ishal gibi şikâyetler olabilir” ifadelerini kullandı.

Zatürreye en sık neden olan bakteri pnömokok

S onbaharda en çok karşılaşılan hastalıklardan bir diğerinin ise zatürre olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Özkan Akyol, şu açıklamalarda bulundu:
“Zatürre aşısı, zatürreye en sık neden olan ‘pnömokok’ adı bahşedilen bakteriye aleyhinde geliştirilen aşıdır. Zatürrede akciğerlerde yer alan hava kesecikleri iltihaplı bir sıvıyla dolduğundan akciğerlerin görevi olan oksijen alışveriş işlevi bozulur ve bu nedenle kanda oksijen düzeyi azalır. İltihaplanmaya virüs, bakteri ya da mantar gibi mikroorganizmalar niçin olur. 65 yaşından büyük kişilerde, şeker hastalığı, yürek hastalığı, akciğer hastalığı veya böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerde tercih edilebilir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu