Çalışma Hayatı

Salgın Sebebiyle İş Yapamayan Dev Yolcu Gemileri, İzmir’de Paramparça Edilecek

Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte limanlarda kalan dev gezgin gemileri de birer birer sökülmeye başlandı. Geçtiğimiz yıllarda 22.000 tonluk bir dev olan İngiliz donanmasının 32 yıl baştan başa kullandığı eski amiral gemisi Lusty’nin de parçalarına ayrıldığı gemi geri dönüşümünün merkezlerinden İzmir Aliağa’da şu an 5 geminin söküm çalışmaları devam ediyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte birçok dev yolcu gemisi de âtıl kaldı. Bir Takım yolcu gemilerinin salgına açık denizde yakalanması, içerisinde koronavirüs vakası tespit edilen gemileri hiçbir ülkenin kabul etmemesi ve gemilerdeki salgının şipşak yayılması, gezgin gemilerinin imajını zedeledi.

Dev yolcu gemileri, Aliağa’da parçalarına ayrılacak:

Salgın Sebebiyle İş Yapamayan Dev Yolcu Gemileri, İzmir'de Paramparça Edilecek

2019 yılının sonlarında Çin’de baş bildiren virüs salgınının ne vakit biteceğine dair belirsizlik devam ediyor. Salgının gelecekte nasıl bir senaryoya bürüneceği ve ne süre son bulacağının bilinmemesi, gezgin gemilerinin geleceğini de süresiz kılıyor. Şimdiyse bu dev yolcu gemilerinden bazıları, sökülmek üzere İzmir’in Aliağa ilçesindeki tesislere çekiliyor.

Reuters haber ajansından paylaşılan habere kadar salgını fırsata çeviren Türk gemi söküm sektörü, yıl başında 700 bin ton olan 2020’de gemi sökümünden çelik elde etme hedefini 1,1 milyon tona yükseltti.

derhal Aliağa’da söküm çalışmaları aralıksız 5 gemi olduğu, bu 5 gemiye 3 geminin daha ekleneceği belirtiliyor. Tesislerde, gemilerin metallerinin yanı sıra camları, zeminleri, korkulukları ve duvarları da sökülüyor.

ABD, Britanya ve İtalya’dan gemiler geldi:

Salgın öncesi dönemde ağırlıklı olarak kargo ve konteyner gemilerinin söküldüğü tesislerde şu an gezgin gemileri bulunuyor. Gemi Geri Mutasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal, bir gezgin gemisini en ince ayrıntısına kadar söküp parçalara ayırmanın takriben 6 ay zaman aldığını, tesislerde toplamda 2500 işçinin çalıştığını, bölgeye İtalya, ABD ve Britanya’dan gemilerin geldiğini söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu