Teknoloji

Samsung’un 5 nm İşlemcisi Exynos 1080’den İlk Bilgiler Geldi

Sözde geçirgen sektörü, büyük bir değişimin içerisinde. Üreticiler, bilhassa de 2020 yılında piyasaya sürdükleri işlemcilerde 5 nm üretim sürecini seçim ettiler. Bu sayede işlemcilerin performansını dikkate değerinde bir şekilde artıran şirketler, tüketicileri etkilemeyi başardılar. Şimdiyse 5 nm üretim sürecine sahip yeni bir işlemci duyuruldu. Samsung, Exynos 1080 isimli yeni işlemcisinin kısa bir vakit sonradan tüketicilerle buluşacağını açıkladı.

Samsung, 5 nm imal sürecinden geçen yeni işlemcisi ile ilgili ayrıntılı bir tanımlama yapmadı. Ama bu işlemcinin Cortex-A78 çekirdeklere sahip olduğu ve entegre edilmiş Finansal-G78 GPU ile birlikte geleceği açıklandı. Bu da Samsung’un yeni amiral gemisi işlemcisinin tüketicilere epeyce yüksek seviyede performans sunacağı anlamına geliyor.

Samsung Exynos 1080

ARM verilerinde bulunan bilgilere kadar Cortex-A78, Cortex-A77’den yüzde 20 daha enerjik. Parasal-G78 GPU ise selefi olan Parasal-G77 GPU’ya göre yüzde 25 daha artı performans sunuyor. Bu da mobil oyun gereksinimlerinin daha iyi bir şekilde karşılanabileceği, benzer anda aniden çok uygulamanın çalışması durumunda oluşabilen kasmaların minimalize edileceği anlamına geliyor. 

Samsung, yeni işlemcisi ile ilgili detaylı veri vermemiş olsa da bu işlemciyle ilgili dikkate bedel iddialar mevcut. Mesela bu işlemcinin Qualcomm’un Snapdragon 875 işlemcisi ile benzer üretim sürecinden geçtiği, enerji verimliliğininse rakibine kadar biraz daha iyi olduğu söyleniyor. Hem tekrar iddialara kadar Samsung’un yeni işlemcisi, daha çok Çin pazarı için tasarlanmış durumda.

Samsung Exynos 1080

Samsung’un yeni işlemcisinin ilk olarak hangi telefonda kullanılacağı açıklanmadı. Oysa bu konuda da ciddi bir iddia var. Söylentilere kadar son dönemlerde ses getirmeyi başaran Vivo, Samsung’un Exynos 1080 işlemcisinden baskı bölge bir akıllı telefon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ama bu zeki telefonun amiral gemisi mahsul gamında yok, orta üst düzey kategorisinde olacağını söyleniyor. Bu işlemci, önümüzdeki günlerde sıkça konuşulacak gibi görünüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu