Siyaset

Saray para saçarken yoksula dayanıklılık diledi

Yurttaşlar krizin etkisini her geçen gün daha içten yaşarken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yoklukta sabretmeyi” öğütledi. Erdoğan’ın sözleri jurnal harcaması 10 milyon TL’ye ulaşan Saray’da yaşanan israfı akıllara getirdi. Birleşmiş Ulus-İş’in raporuna tarafından ise özlem sınırı 3 bin TL’ye dayandı.

Saray para saçarken yoksula sabır diledi

POLİTİKA SERVİSİ

Saray’da düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de uzun süredir yaşanmakta olan ve milyonlarca yurttaşın yaşantısını olumsuz etkileyen idareli kriz hakkında mesajlar verdi. “Bu hayatın albenisine kendisini kaptıran insan, dünyasını da ahiretini de kaybeder” diyen Erdoğan, “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Reel mümin acıyı bal eyleyendir” ifadelerini kullandı.

SARAY’DAKİ İSRAF DUDAK UÇUKLATTI

Erdoğan, yurttaşa sabretmeyi öğütlerken akıllara Saray’da yaşanan israf geldi. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın takvim harcaması bir önceki yıla tarafından 4 kat artışla 3.6 milyar TL oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın hesaplarını denetleyen Sayıştay “Bütün yönleriyle içten ve güvenilir” dedi. Sayıştay’ın raporlarına göre Sarayın jurnal harcaması 10 milyon TL’ye ulaşıyor.

öte taraftan krizle boğuşan yurttaş geçimini sağlama derdine düştü. Birleşik Ulus-İş, eylül ayında dört şahsiyet bir aile için arzu sınırının 2 bin 949 liraya yükseldiğini, fakirlik sınırının ise 10 bin 602 liraya çıktığını da açıklamıştı. Araştırmaya tarafından, arzu sınırı eylülde bir önceki avuç içi kadar 42 lira arttı. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken masraf ise bir ayda 84 lira artışla 7 bin 683 liraya çıktı. Araştırmada, özlem sınırının son bir yılda 14,1, yokluk sınırının ise yüzde 11,3 arttığı belirtildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu