Gündem

Sayıştay’ın usulsüzlük tespit ettiği Türksat durumu ‘anlamayınca’ devreye TDK sözlüğü girdi

Türksat AŞ’den 3 öbür hizmet aldığı, Türksat’ın ise bu işleri kendisi yapması gerekirken diğer firmalara verdiği ortaya çıktı. Sayıştay, Türksat’ın ‘işlerin ilk elden yapılması’ zorunluluğu olmadığını savunan TİTCK’ye “Ilk Elden” kelimesinin sözlükteki anlamını anımsattı.

Sayıştay’ın usulsüzlük tespit ettiği Türksat durumu 'anlamayınca' devreye TDK sözlüğü girdi

Türksat, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’na (TİTCK) vermesi gereken hizmetleri başka şirketlere yaptırdı. Usulsüzlüğü saptayan Sayıştay denetçileri, Türksat’ın işleri “ilk elden yapma zorunluluğu” olduğuna sinyâl etti. TİTCK ise Türksat’ın böyle bir zorunluluğu olmadığını savundu.

Sayıştay denetçileri de bunun üstüne, “Aracısız Olarak kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlük’ünde ‘Ilk Elden, herhangi bir aracı kullanmadan’ olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla Türksat’tan yapılacak alımın herhangi bir aracı kullanmadan yapılması gerekir” diye tanımlama yazdı.

İHALESİZ 3 AYRI HİZMET VERDİLER

Cumhuriyet’deri Sarp Sağkal’ın haberine göre, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’nun (TİTCK), ihalesiz bir şekilde Türksat AŞ’den 3 bambaşka hizmet aldığı, Türksat’ın ise bu işleri kendisi yapması gerekirken başka firmalara verdiği ortaya çıktı.

Sayıştay denetçilerinin raporunda, kanuna tarafından Türksat’ın aldığı işleri “doğrudan yapma zorunluluğu” olduğu belirtildi. Sayıştay, Türksat’ın böyle bir zorunluluğu olmadığını savunan TİTCK’ye Aracısız” kelimesinin sözlükteki anlamını anımsattı.

Sayıştay’ın Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu 2019 yılı teftiş raporuna tarafından, kurum ihalesiz olarak Türksat’tan İletişim Merkezi hizmeti, Data Teknolojileri Danışmanlık ve Destek hizmeti ile Elektronik Süreç Idare Sistemi yazılım bakım takviye hizmeti aldı. Ancak bu yapılırken, Türksat AŞ’den doğrudan yapılacak hizmet alımlarının Millet İhale Kanunu’na emrindeki olmaması dikkate alınmadı. Türksat da işi daha alçak firmalara yaptırmak için 3 öbür işyeri ile kontrat imzaladı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Türksat A.Ş. arasında yapılan sözleşmede, TİTCK kadar “yardım personeli” unvanında çalıştırılacak personel için 2019 fiyatlarıyla Türksat’a 12 bin 584 TL ödeneceği belirtildi. Türksat ise anlaştığı bir daha aşağı firmaya, bu unvandaki personel için 10 bin 731 TL ödeyeceğini belirtti. Daha Aşağı firma da, söz konusu personele 3 bin 758 TL ile 10 bin 731 TL aralarında kendi belirlediği bir tutarı ödeyeceğini söyledi.

TİTCK DURUMU SAVUNDU

Sayıştay denetçilerinin uyarısı üstüne TİTCK, alınan hizmetin Türksat kadar üretilmesi gerektiğine dair bir yükümlülük bulunmadığını savundu.

Bunun üstüne Sayıştay denetçileri, “Doğrudan kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu göre yayımlanan Türkçe Sözlükte ‘Doğrudan, herhangi bir arabulucu kullanmadan’ olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla Türksat AŞ’den yapılacak alımın herhangi bir arabulucu kullanmadan yapılması gerektiği anlaşılmalıdır. Kanun koyucunun ‘aracısız’ kelimesini kanun metnine yazmasının, hizmetin Türksat A.Ş. tarafından üretilmesi anlamını içermekte olduğu açıktır” diyerek TİTCK’ya karşılık verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu