Sağlık

Semt pazarlarında satılan maskeler için kayda değer dikkat

Diyarbakır’da maske kullanımının azaldığını gözlemlediğini belirten iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Mehmet Narin, vatandaşları doğru maske kullanımı ve semt pazarları ile seyyar satıcıların tezgahlarında yer alan maskelere karşı vatandaşları uyardı. Korona virüs salgınının birincil dönemlerinde maske fiyatlarının yanına varılmaz pahada derecede yükseldiğini hatırlatan Narin, “50 adet maske yer alan bir kutunun fiyatı ortalama 150 liraya kadar çıkmıştı. Şuanda maske fiyatı 20 liraya dek düştü lakin vatandaşların çok artı kullanmadığını gözlemliyoruz” diye konuştu.

“Seyyar satıcılarda satılan maskeler sağlığımızı tehdit ediyor”

Sahte maske satışına da dikkat çeken Narin, “Vatandaşlar maske alacağı yerlere dikkat etmesi gerekiyor. Şuan maalesef pazarda ve seyyar satıcılarda, nerede üretildiği meçhul maskeler satılıyor. Bu maskeler bizi bırakın virüsten korumayı, sağlığımızı bile olumsuz etkileyebiliyor, virüs kapmamıza niçin olabiliyor. Çünkü hijyenik bir ortamda üretilmeyen her maske fiilen korona virüsten 100 kat daha tehlikelidir diyebiliriz” biçiminde konuştu.
Vatandaşların maske alırken dikkat etmesi gereken durumlara da değinen Narin, “Vatandaşlarımız maske alırken ful ultrasonik dediğimiz kaynak yerlerine uyarı edilmesi lazım. Lastiğin üzerinde her hangi bir dikiş izi görürlerse o maskeyi tercih etmemelerini öneriyoruz. Maskenin 3 tabakalı ve burun teline de uyarı etmeleri gerekiyor.Maskenin hijyenik bir ambalajda olacak şekilde almalarını nasihat ediyoruz. Üzerindeki firmanın açıklanmış ve gerekli belgeye sahip olmasına da dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlara uyarı etmezsek sağlığımızı tehlikeye düşürebiliriz” biçiminde konuştu.

Sedat Irmak
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu