Çalışma Hayatı

Sendika düşmanlığında son nokta: ‘İşçiye elleriyle tuvalet temizlettiler’

Van Gündüz Nakış fabrikasında sendikalı işçilerin başına gelenler pes dedirtti. DERİTEKS, işçileri sendikadan istifa ettirmek için patronun akla hayale gelmeyecek yöntemler denediğini, sonradan da fabrikayı kapattığını açıkladı. Sendika, üyelerine ızdırap edildiğini gösteren fotoğraflar da paylaştı.

Sendika düşmanlığında son nokta: ‘İşçiye elleriyle tuvalet temizlettiler’

Rıfat Kırcı

Van’da faaliyet belirten Gündüz Nakış adlı tekstil fabrikasına ilişkin iddialar, patronların sendika düşmanlığında ne kadar ileri gidebileceğini gözler önüne seriyor. Fabrikada geçen sene örgütlenen DERİTEKS’in yaptığı açıklamaya kadar işveren 43 işçiyi işten attı, diğerlerini ise sendikadan istifa ettirmek için ise akla hayale gelmeyecek yöntemlere başvurdu. En sonunda da pandemiyi ederek fabrikayı kapattı. Ancak sendikasız işçilerle el altından üretime devam edildiği de iddialar arasında.

Sendika dün de sosyal medyadan üyelerine eziyet edildiğini gösteren fotoğraflar paylaştı. Söz konusu fotoğraflarda bir işçinin taş ve bez artıklarıyla tıkanmış bir tuvaleti elleriyle temizlediği görülüyor. Paylaşımda “Gündüz Nakış patronu sendika üyelerimize baskıda Nazi yöntemleri uyguladı. Yıldırma politikası olarak tuvalete bilinçli şekilde atık bez, taş, pul doldurulup, temizlikçi üyemiz Mehmet Belirlenmiş’den bunları eliyle temizlemesi istendi” ifadeleri kullanılıyor.

AİLELERE BİLE BASKI YAPILDI

DERİTEKS Genel Merkez Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Veysel Arslan, BirGün’e yaptığı açıklamada, yaşananları şu sözlerle anlattı: “Gündüz Nakış’ta yaklaşık 15 ay önce örgütlenme faaliyetlerine başladık. Orada zaten çok önemli sıkıntılarımız vardı. Aralıkta sendika çalışması yürüttüğümüz ortaya çıktı. Her işveren gibi Gündüz Nakış patronu da düşmanca tavırlar takındı. Birçok arkadaşımızın aile yaşantılarına karışacak dek fazla müdahale ettiler. Mesela aile büyükleri, aşiret büyükleri aranarak DERİTEKS’in ‘terörist’ bir sendika olduğu söylendi. Arkadaşlarımız akrabalarının bile işten çıkarılacağı tedidiyle karşılaştı. Kadın işçilere sendika toplantıları kastedilerek ‘namus’ göndermesi yapıldı. Kadın arkadaşlarımızı ‘sizi ailelerinize söyleyeceğiz’ diyerek tehdit ettiler, hatta bazılarının ailelerini aradılar.”

sendika-dusmanliginda-son-nokta-isciye-elleriyle-tuvalet-temizlettiler-788625-1.
Fotoğrafta tuvaleti elle temizlerken görülen Mehmet Belli, “Başka
yerde iş bulmak istesek Gündüz Nakış’ta çalıştığımız için bizi işe almıyorlar. Sendikalı olduğumuz
için bizi engelliyorlar. Her oyunu oynuyorlar” dedi.

TUVALETE TAŞ, KUMAŞ TIKILDI

Peşinde 43 üyelerinin işten atıldığını, diğerlerine yönelik baskıların ise işkence boyutuna ulaştığını söyleyen Arslan, “Örneğin fotoğrafta gördüğünüz Mehmet Benli temizlik görevlisi. 12 saat çalışıyordu. 12 saat çalışmasının zeminini oluşturabilmek için de temizlik görevlisi olmasına karşın idari kadroda ismi kayıtlıydı. Ve mesai ücreti almıyordu. Bir keresinde işverene yakın birileri musluğu bilerek açık bırakarak fabrikayı su basması için uğraştı. Suçu Mehmet’e yüklediler ki işten çıkarılsın fakat durum erken ayrım edildi. Hemencecik bir gün daha sonra tuvaletin içine taş, kumaş artıkları konuldu ve Mehmet’e ‘elinle temizle’ dendi. Bir başka dost olayı görüp bakış almış. Bunun gibi birçok zihin almaz yönteme başvurdular” diye konuştu.

İŞ BULMALARI ENGELLENİYOR

Tüm bunlara rağmen işçilerin sendikadan istifa etmediğini belirten Arslan, “Maaşlarının 12 katı değin bahşedilen rüşvet tekliflerini de kabul etmediler. En sonunda işten atıldılar. Fabrika ise resmi olarak 24 Nisan’da kapatıldı. Lakin sendikalı olmayan işçilerle çaktırmadan üretim yapıldığını biliyoruz. Sendikalı işçilerin ise isimleri öteki fabrikalara verildi. O fabrikalar, ‘Biz Gündüz Nakış’tan çıkan işçileri almıyoruz’ gibi söylemlerde bulundu. İşten atılan arkadaşlarımızdan Van’da iş bulabilen olmadı, hepsi işsiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu