Kadın

Sertifikası Olmayan İşletmelerde Lazer Epilasyon Yaptırmayın

Bursa Estetik Sektörü Çalışanları Derneği (BESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Gülin Çiftçi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kurumların deneyimli ve eğitimli personellerle çalışması için dağıtmaya başladığı lazer epilasyon sertifikaları konusunda önemli bilgiler aktardı. Bakanlığın 2020 Haziran ayında müfredat değişikliğine gittiğini söyleyen Çiftçi, ‘Yapılan değişiklikle birlikte lazer epilasyon cihazı kullananlarda mutlaka MEB onaylı sertifika aranıyor. Bakanlık yeni yönetmeliği il sağlık müdürlüklerine ve zabıta ekiplerine ulaştırdı. Yapılacak denetimlerde artık bu belge mutlaka istenecek. Güzellik sektörüne de her geçen gün yeni kalite standartları getiriliyor. Özellikle kadınların yoğun bir ilgi gösterdiği sektörde çalışanların da standartlarının yükseltilmesi amacıyla yeni prosedürler yürürlüğe sokuluyor. MEB tarafından güncellenen sertifika müfredatlarına göre eğitim almayan personelin kesinlikle lazer epilasyon cihazı kullanamaz’ dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİ

Vatandaşların bu konuya özellikle hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurgulayan Çiftçi, sertifikası olmayan, deneyimi bulunmayan kişilere kendilerini emanet etmemeleri uyarısında bulundu. Lazer epilasyon uygulamasının hafife alınmaması gereken bir uygulama olduğunu vurgulayan Çiftçi; ‘Sağlığını ve güzelliğini önemseyen herkesin gittiği işletmede mutlaka bu sertifikayı görmesi gerekiyor. Özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımız işletmenin hijyeninden, uygulamalarda kullanılan ekipmanına kadar her şeye dikkat etmek zorunda. Alanında deneyimli, sertifikası olan ve kendisini geliştirmiş personele işlem yaptırsınlar. Bu konulara dikkat ettikleri müddetçe herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır’ dedi.

Başkan Gülin Çiftçi, yeni müfredata göre lazer epilasyon uygulaması yapılan işletmelerde uygulama yapacak olan kişinin mutlaka MEB onaylı 4 seviye lazer epilasyon belgesinin olmasının zorunlu hale getirildiğini kaydetti. Sektör temsilcilerine çağrıda bulunan Çiftçi, ‘Büyük bir sektörün içerisinde yer alıyoruz. Özellikle sektörde çalışan personelin yaptığı uygulamalar konusunda mutlaka uzman olması gerekiyor. Eğitim almayan kişilerin hassas uygulamaları yapmaya kalkması gerek sektörümüze gerekse de bu uygulamadan yararlanmak isteyenlere ciddi zararlar verebilir. Sadece lazer epilasyon konusunda değil, tüm uygulamaların uzman ve eğitimli personeller tarafından verilmesi gerekiyor’ diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu