Sağlık

“Sıkıntılı bacak sendromu en çok kadınları vuruyor”

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, dünya genelinde nüfusun yüzde 1-15 arasında görülen Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS), hakkında veri verdi.

HBS’yi bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacıyla ortaya çıkan, kronik, ilerleyici bir hareket bozukluğu olarak tanımlayan Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Hastalar genelde bacaklarda engel olamadıkları hareket ettirme ricası, acı, yanma ve karıncalanmadan şikayetçidir. Hastalık istirahat esnasında ortaya çıkar, geceleri şiddetlenir ve genelde uykudan uyandıran niteliktedir. böylece de kronik uyku bozukluğu ve şehvetli strese yol açar. Içten tanı konulduğunda, semptomların giderilmesi ile efektif olarak tedavi edilebilir, hatta bazı ikincil olgularda kür sağlanabilir.”

“Gençlikte başlıyor yıllar içinde ilerliyor”

HBS semptomlarıyla doktora başvuran hastaların çoğunun orta ve ileri yaşta olduğunu bildiren Evci, “Ama olguların yüzde 35 ila 45’inde şikayetler 20 yaş öncesinde başlar. Çocukluk ve erginlik döneminde ise görülme sıklığı yüzde 2 civarındadır. Semptomlar, erken dönemde hafif seyrederken yaşla birlikte şiddetlenir. 50-60 yaşlarında tedavi ihtiyacı ortaya çıkar. 70 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 8,7-19 olarak bildirilmiştir. HBS’nin nedeni tam bilinmese de kadınlarda yaklaşık 2 kat daha sık görüldüğü bildirilmiştir” dedi.

Peki siz hangi evredesiniz ?

Hastalığın üç türü bulunduğunu söyleyen Uzm. Dr. Burçak Ekinci Evci, kategorileri şöyle özetledi: “Aralıklı HBS, başlangıçta tedaviyi gerektirecek dek can sıkıcı değildir ilaçla tedaviye ihtiyaç duyulacak sıklıkta görülmez. Bu kategoride, semptomlar genel olarak gezi gibi açıklanmış aktivitelerle ortaya çıkar ve başlıca öngörülür. İkinci nesil olan günlük HBS’de ise hastalık hap tedavisini gerektirecek baskı ve sıklıktadır. Doktor analizi sonrası tedaviye geçilir. Üçüncü cins olan dayanıklı HBS ise günlük olarak dopamin agonisti kullanılan ve şu üç durumdan birini yaşayan hastalarda görülür. Bunlar: yerinde dozlara karşın çare başında eksik cevap verenler, dozun arttırılmasına karşın vakit içinde tatmin edici cevap gelişmeyenler ve doz arttırılmasına karşın teftiş edilemeyen augmentasyon sorunu yaşayanlar hastalardır.”

“Hareketsizlik de bir etken”

Semptomların genelde tek bacakta hastalık hissiyle başladığını söyleyen Evci, “Hastalığın şiddetli seyrettiği olgularda her iki üçgenin taban olmayan kenarı veya kalça, gövde, kollar hatta yüz gibi bedenin öteki bölümlerinde de rahatsızlık hissedilebilir. Bacaklardaki rahatsızlık şehvetli istirahatle birlikte başlar. Bu hastalık, başlangıçta keskin değilken, istirahat süresinin uzamasıyla artar. Semptomlar otururken ya da yatarken ortaya çıkabilir. Şikayetlerin ortaya çıkması ya da hafiflemesi için özel bir karoser pozisyonu yoktur. Yalnızca fiziksel istirahat yok, hareketsizlik de rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur” diye konuştu.

“Sigara, alkol ve kafeinden uzaktan durun”

HBS hastalarına rahatsızlığın şiddeti ve seyrini değiştirecek önerilerde yer alan Evci sözlerini şöyle tamamladı: “Uyumadan önce germe egzersizleri gibi hafif-orta dereceli maddi aktivite, sıcak banyo işe yarayabilir. İstirahat sırasında bulmaca gibi mental aktiviteyi arttırıcı uğraşlar önerilir. Hem yatak odasının serin olması, gizli pijama giyilmesi, aynı saatte uyuyup benzer saate uyanma, gündüz uyumama şeklinde uyumlu bir uyku düzeninin oluşturulması önemlidir. HBS’si olan hastaların, semptomları şiddetlendirdiği aşina kafein, nikotin, alkol, ve antidepresanlardan kaçınmaları gerekir. HBS tedavisinin başlıca amaçlarından biri tatmin edici uykuyu sağlamaktır. Uyku bozukluğunun düzeltilmesiyle, bu hastalarda sık görülen bitkinlik, konsantrasyon eksikliği, uyku hali ve hatta bunalım gibi sorunlar da çözümlenebilir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu