Gündem

Silahı Tutukluk Yaptığı İçin Eşini Öldüremeyen Kocaya Mahkemeden ‘İyi Hal İndirimi’ ile Tahliye


Boşanma aşamasında olduğu 20 yıllık eşi Derya Elbasan’ı sokak ortasında darp ettiği gerekçesiyle 11 yıla kadar hapsi istenen Erol Elbasan, iyi hal indirimiyle 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tahliye edildi. 

Mahkemede “Tahliye edilirse yarım bıraktığı işi tamamlayacaktır” diyen Derya Elbasan, ‘iyi hal indirmi’ uygulanmasına da “Kendime hakaret sayıyorum” sözleriyle tepki gösterdi. s-935b9c442ce67bcc45391791b0dac53be81e3f
Geçtiğimiz haziran ayında Derya Elbasan, boşanmak istediği 20 yıllık eşi Erol Elbasan tarafından silahla öldürülmek istenmişti. Tabancanın tutukluk yapmasıyla amacına ulaşamayan Erol Elbasan, eşinin yüzüne silah kabzasıyla defalarca vurmuştu.Erol Elbasan’ın yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

“Tahliye edilirse yarım bıraktığı işi tamamlayacaktır”

Duruşmada söz alan Derya Elbasan, “Şikayetim devam ediyor. Sanığın pişman olduğuna inanmıyorum. Tahliye edilmesi halinde yarım bıraktığı işi tamamlayacaktır” diyerek sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Esas hakkındaki savunması ve son sözü sorulan sanık Erol Elbasan ise, beraatini isteyerek pişman olduğunu söyledi.

Mahkemeden iyi hal indirimi

s-68203c6794284bc64d56a3b8de8c3c1e209e10
Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Erol Elbasan’ı önce, ‘eşi kasten yaralama’ suçundan 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, sanığın 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. ‘Tehdit’ ve ‘alenen hakaret’ suçlarından ise suçları işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat kararı verildi.

Evine 500 metreden fazla yaklaşamayacak

Tutuklulukta geçirmiş olduğu süreyi nazara alarak sanığın tahliyesine hükmeden mahkeme, sanığın Derya Elbasan’ın konutuna 500 metreden fazla yaklaşmasının yasaklanmasına da karar verdi. Öte yandan, sanık hakkında ‘yurt dışına çıkmamak’ şeklinde adli kontrol hükmü uygulandı.

“20 gün boyunca bir pipetle beslendim”

s-8bbd3d69c48820439ee82ce68ff8679aa414de
Duruşmadan sonra adliye önünde açıklama yapan Derya Elbasan, “Yargılama sisteminde caydırıcılığa önem verilse, bu suç oranı yüzde 50’ye inebilir. Yani yaklaşık altı aydır süren bir mahkeme var ve bunlar göz önünde bulundurulmuyor. ‘Sen git, bir daha gelirsen eğer sen bu cezayı bu şekilde yatarsın’ şeklinde bir sırt sıvazlanıyor. Ondan sonra kadınlar neden ölüyor? İyi hal derken ne kastediliyor? Mahkemedeki iyi hal, beni, hakimin ve savcının gözünün önünde darp etmemesi mi, bana hakaret edememesi mi? Bunu yapmadığı için mi iyi hali. Benim fotoğraflarım, benim 20 gün boyunca bir pipetle beslenmem, Benim mağduriyetim niye göz önünde bulundurularak bir ceza sistemi uygulanmıyor? Şu an çıkan karardan hiç memnun değilim. Evime 500 metre yaklaşamayacakmış. Benim evimin etrafında park var, kafe var, her şey var. ‘Kafeye geldim’ dediği zaman bitti bu olay. Yani bu kadar basit” dedi.

“Kendime hakaret sayıyorum”

s-4eb631fd916db42570ba904fc91dd4b0f352db
“Özellikle bu mahkemedeki iyi hal kısmını kendime hakaret olarak sayıyorum. Bana yapılmış bir hakarettir bu” diyen Derya Elbasan, “Benim mağduriyetimin fotoğrafları varken, onun iyi hali göz önünde bulunduruluyor ve benim mağduriyetimi kapatıyor. Ben buna karşıyım. Hakimin, savcının yanında bana ne yapacaktı. Ne olursa iyi halden kalkardı? Benim oradaki mağduriyetim niye göz önünde bulundurulmadı. Söyleyecek başka hiçbir şeyim yok. Onunla böyle bir yargıda bulunduğum için esef duyuyorum, çocuklarımın babası olduğu için esef duyuyorum, ona haklılık payı çıkarmaya çalışan bir adalet sisteminde yargılandığım için esef duyuyorum. Başka da söyleyecek hiçbir şeyim yok” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu