Dünya

Şili’de polis şiddeti bitmiyor! Genci köprüden attılar, gösteriler tekrar alevlendi

Şili’de daha önce polis şiddetini protesto etmek için sokağa inen göstericiler bir defa daha toplandı. Protestocuları yaymak için polis tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Yeni eğlence dalgası ise bir polis memurunun son şiddeti üzerine başladı.

GENCİ KÖPRÜDEN ATTILAR

2 Ekim’de Santiago‘da yapılan bir gösteri sırasında, polis memuru 16 yaşındaki genci köprüden itti. Mapocho Nehri kıyısındaki köprüden düşen çocuk ağır şekilde yaralandı. Ama hayati tehlikeyi atlatmayı başardı. Çocuğu iten polis memuru, soruşturma sürerken tedbir olarak gözaltına alındı. Protestocular, kendisinin ve üstteki düzey polis memurlarının halka karşın eylemlerinden nedeniyle yargılanmasını talep ederek protestolara başladı.

BM’DEN ŞİLİ’YE UYARI

Birlemiş Milletler (BM) Şili’yi ve yetkililerini geçtiğimiz hafta bir misafir etme esnasında bir polis memuru kadar köprüden itilen 16 yaşındaki çocukla ilgili ayrıntılı bir soruşturma başlatmaya çağırdı. Devlete Ait açıklamada, “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Güney Amerika Ofisi, 2 Ekim’de Santiago’daki Po Nono köprüsünde meydana gelen ve bir gencin ciddi şekilde yaralanmasına niçin olan olayların kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını talep ediyor” denildi.

İÇİŞLERİ BAKANI ALEYHİNE İDDİANAME

Şili’de muhalefet partileri İçişleri Bakanı Vctor Perez’in görevden alınması için anayasal bir iddianame hazırladı. Bakan, gösteriler esnasında polis tarafından işlenen insan hakları ihlalleri ile ilgili suçlanıyor. Keza bir gencin polis göre köprüden itilmesinde siyasi sorumluluğu olduğu iddiasıyla görevinden alınması talep ediliyor.

POLİS GENERALİNİN İSTİFASI İSTENDİ

Şilili sol kanat bloğu Frente Amplio’nun liderleri, protestolar sırasında bir polis memuru kadar köprüden itilen çocuğun davası sonrasında tepkisini ortaya koydu. Polis Genel Müdürlüğü’nün genel merkezine giderek General Mario Rozas’ın ayrılmasını istek etti.

“PROTESTOLARDA MASKE TAKIN”

Şili hükümeti gösterilere katılanlardan korona virüs salgını karşı sosyal uzaklık ve maske kurallarına uymalarını istedi. Sağlık Durumu Bakanı Enrique Paris düzenlediği basın toplantısında, “Protestoculardan maske takmalarını, maddi mesafeyi korumalarını, içki jeli kullanmalarını ve protestoların barışçıl bir şekilde yapmalarını istiyoruz” dedi.

Şili'de polis şiddeti bitmiyor! Genci köprüden attılar, gösteriler yeniden alevlendi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / SERKAN BAYAR

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu