Teknoloji

Sınırsız Güç Üretebilen Bir Grafen Devresi Geliştirildi

Arkansas Üniversitesi’nden bilim insanları, grafenin termal hareketini yakalayabilen bir devre üretmeyi başardı. Bu ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren devreler, gelecekte düşük enerjiye gereksinim duyan sensörlerin ve öteki cihazların ebedi temiz enerjiyle çalışabilmesini sağlayacak.

Bu keşif fiilen üniversitenin daha önce yapmış olduğu bir çalışmanın devamı olarak ortaya çıktı. Üç yıl önce de kendi ağırlığını taşıyabilen, desteksiz durabilen bir grafen yapısı geliştiren üniversite, sonradan bu yapının potansiyel enerji üretme becerisini inceledi. 

Şaşırtıcı alıştırma

grafen

Bu çalışmanın sonuçları bilim çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandı. Brownian hareketi olarak adlandırılan atomların termal hareketinin meslek yapamayacak kadar küçük olduğu görüşüyle çelişen bulgular dikkat çekti.

Araştırmacılara göre oda sıcaklığında grafenin termal hareketi devre üzerinde bir alternatif akıntı yaratmaya tatmin edici oluyor. Araştırmacılar hem tasarımın da ortaya meydana çıkan gücü değiştirdiğini keşfetti. Hatta açma kapama düğmesi gibi çalışan uçlar olduğu da ortaya çıkarıldı.

Bu keşiflerde bilim insanları, fizikte oldukça yeni bir kavram olan stokastik termodinamiği kullandı. Grafen ile devrenin simbiyotik bir bağı olduğunu söyleyen araştırmacılar, iki yapının sıcaklığının birbirlerine eriştiği noktada arasında ısı geçişinin olmadığını keşfetti. Bu keşif, termodinamiğin ikinci yasası ile çelişmesiyle dikkat çekti. 

Grafenle çalışan sistemler olası

Diğer keşiflerden biri, görece daha yavaş hareket eden grafenin fazla düşük frekansta da olsa bir cereyan yarattığı oldu. Teknoloji açısından bu keşif epeyce önemli, zira daha efektif ve daha minik elektronik sistemler bu nedenle -en azından teoride- sonsuza değin temiz enerjiyle çalışacak şekilde üretilebilir.

Araştırmacıların bir sonraki adımı ise bu aracısız akımın kapasitörlerde depolanabilmesini temin etmek olacak. Ayrıca cihazlar ve sistemler de daha minik ışık halkası getirilmeye çalışılacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu