Sağlık

‘Sinüzit başınızı ağrıtmasın’

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Enes Bozkurt, en fazla kış aylarında görülen ve burun tıkanıklığı ile baş ağrısına niçin olan sinüzite aleyhinde uyardı. Bozkurt, yaptığı yazılmış bilgilendirmede, 3 alıcı sinüzitin olduğuna dikkati çekerek çare yöntemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sinüslerin kafa ve yüz kemikleri içindeki içi hava batmış boşluklar olduğuna dikkat çekici eden Bozkurt “Sinüsler burundan geçen havanın ısınmasına, nemlenmesine, hitabe sesinin oluşmasına ve kafa ağırlığının hafifletmesine yardımcı olur. Sinüslerin iç kısımlarını kaplayan mukozanın bakteriyel, viral nedenlerle enfekte olmasına sinüzit denir” ifadelerini kullandı.

“Kapalı alandan kaçının”
Bozkurt, sinüzitin en sık kış aylarında görüldüğünü belirterek şöyle devam etti: “Sinüzit bulguları aralarında; göz çevresi ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, geniz akıntısı ve ateş şikayetleri bulunur. Sinüzitler 2 haftadan kısa sürerse akut, 2-12 hafta arası subakut ve 12 haftadan artı ise kronik olarak adlandırılır. Çoğunlukla soğuk algınlığı ve nezle sonrası burun akıntısında renk değişikliği, yüzde ve baş çevresinde ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Sinüzitler genel olarak damlacık yoluyla ve kapalı ortamlarda yakın bağlantı ile geçer. Bu yüzden kapalı alanlardan muhtemel olduğunca uzaktan durmak gerekir.”

“Burun tıkanıklığına uyarı”
Sinüzitin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebildiğini vurgulayan Bozkurt “Burun tıkanıklığı şikayeti olan kişiler sinüzite daha basit yakalanıyor. Burun kemiği eğriliği, burun eti büyüklüğü ve alerjik nedenler erişkin dönemde sinüzite yakalanmayı kolaylaştırıyor. sık sık sinüzit olan çocuklarda ileri derecede enfekte, büyük geniz eti görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Medikal ve cerrahi tedavi olası”
Bozkurt, sinüzitin medikal ve cerrahi tedaviyle düzeltilebildiğine dikkati çekerek şu bilgileri paylaştı: “Akut sinüzitlerde çare süresi çoğunlukla 10 gündür, aynı zamanda tedavide antibiyotik ve burun spreyleri kullanılır. Şikayetlerin devam etmesi durumunda hekimin her yerde değerlendirip gerekirse tedaviyi uzatmasında ya da ilaç değişikliğine gitmesinde avantaj var. Kronik sinüzit olan hastalarda ise çoğunlukla altta yatan sebebin araştırılması gerekiyor. Pratiğimizde endoskopik tetkik dıştan tüm sinüsleri görmemizi karşılayan Bilgisayarlı Tomografiyi tercih ediyoruz. Eğer sinüslerde tıkanma ya da burun içinde yapısal sorunlar gözlenirse tedavide önceliğimiz cerrahi yöntem oluyor. Sinüslere cerrahi müdahale sıklıkla genel duyumsuzlaşma altında, endoskop yardımıyla burun içinden yapılıyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu