Siyaset

Siyasetçi Aldudak: ‘İHA’ların kullanımı, Azerbaycan namına sahada kayda değer avantajlar sağladı’

Siyasetçi ve iş adamı Battal Aldudak, Ermenistan‘ın Azerbaycan‘a saldırmasının bölgede kartların tekrar dağıtılmasına yol açacağını söyledi.

Son yıllarda askeri şiddet dengesinin Bakü lehine değiştiğini belirten Aldudak, Azerbaycan ekonomisinin petrol ve doğal gaz ihracı üzerinden gelişmesinin, savunma harcamalarında da önemli bir artışı beraberinde getirdiğini söyledi. Aldudak, “Özellikle Türkiye ile daha da güçlenen askeri meslek birliği, Azerbaycan’a manâlı kazanımlar sağladı. Bu noktada Ankara’nın savunma sanayiinde büyük bir atılım gerçekleştirmesi ve stratejik tabanca üretimi, söz konusu kazanımları daha da ileri bir seviyeye taşıdı. Nitekim Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Türk yapımı İHA’ların kullanımı, Azerbaycan adına sahada önemli avantajlar sağladı. Azerbaycan’ın güvenlik stratejisindeki bu değişimin birincil fiziksel emaresi, 2016’da yaşanan çatışmalarda kendini gösterdi. Bakü, taktiksel anlamda bir galibiyet elde etti ve sınırlı da olsa işgal edilmiş topraklarının bir kısmını geri almayı başardı. Bu, bununla birlikte işgal edilmiş toprakların diplomasiden ziyade savaşla alınma ihtimaline karşın beklentileri de artırdı” dedi.

“Ermeni saldırısı, rahatsızlığın bir göstergesidir”

2016’dan itibaren Bakü ve Ankara aralarında daha da derinleşen savunma entegrasyonunun yanına, enerji iş birliğinin de dahil edildiğini aktaran Aldudak, “Özellikle bu tarihten itibaren Türkiye’nin enerji piyasasında Rusya’nın sağladığı gaz oranı aralıksız düşerken, Azerbaycan’ın piyasa payı aynı şekilde artmış ve 2020 yılı itibarıyla Azerbaycan Rusya’yı geçerek Türkiye’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi konumuna gelmiştir. Ankara ve Bakü arasındaki enerji ve güvenlik konusundaki bu yakınlaşma, Ermenistan’ı olduğu dek Moskova ve Tahran’ı da rahatsız etmektedir. Nitekim Türkiye ve Azerbaycan arasındaki enerji ve ulaştırma projelerinin kilit güzergahlarından biri olan Tovuz’a yapılan Ermeni saldırısı, bu rahatsızlığın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. öte taraftan, ciddi bir idareli kriz içerisinde olan Ermenistan ise üretimin fazla kısıtlı olduğu ve ancak yardımlarla ayakta durabilen bir ülke konumunda. Dolayısıyla Dağlık Karabağ’da senelerdir yürüttüğü işgal politikasını kendi ekonomik imkanlarıyla sürdürmesi çok da mümkün değil. Nitekim Erivan için keza Rusya hem de Ermeni diasporası, bu konudaki esas destekçiler olarak öne çıkmakta” diye konuştu. – DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu