Teknoloji

Son 20 Yılda Piyasaya Sürülen Unutulmaz Aksiyon Oyunları

Oyunların belli başlı amacı aksiyondur, oysa bunu her oyun başarılı şekilde yaşatamaz. Aslında bakarsanız her yıl yüzlerce bambaşka yapımı gördüğümüz oyun dünyasında bu işi başaran oyunların sayısı çok da artı değildir.

Bu listede dikkat ettiğimiz en manâlı öğe, size aralıksız aksiyon yaşatacak oyunları seçmekti. böylece aklınızda olan, fakat durgun anları da bulunduğu için listeye girememiş oyunlar görebilirsiniz. Ayrıca listemizde sadece PC’de değil; PlayStation, Xbox konsollar da da bulunan aksiyon oyun önerilerimizi derledik.

Son 20 yılda aklımıza kazınan aksiyon oyunlarından öneriler:

Max Payne 2: The Fall of Max Payne, 2003 Call of Duty 4: Çağdaş Warfare, 2007 Bayonetta, 2009 Castlevania: Lords of Shadow, 2010 Grand Theft Auto V, 2013 The Last of Akıl, 2013 Batman: Arkham Knight, 2015 Rise of the Tomb Raider, 2015 God of War, 2018 Assassin’s Creed Odyssey, 2018 Dead Cells, 2018 Devil May Cry 5, 2019 Resident Evil 2, 2019 Inkar Dead Redemption 2, 2019

Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Platformlar: PC, PlayStation 3, PlayStation 2, Xbox 360, Xbox Çıkış yılı: 2003 Geliştirici: Remedy Entertainment, Rockstar Vienna Metascore: 86

Aksiyon oyunları denildiğinde ilk akla gelen isimlerinden biri olan ve bu kategoriye Max Payne’nin “Slow Motion” yeteneği ile yeni bir oynanış tarzı getiren Max Payne 2, hiç bitmeyen aksiyonu ve karanlık atmosferi ile birçok oyuncunun hâlâ unutamadığı bir oyun.

Karanlık ve yağmurlu New York sokaklarında ailesinin intikamını almaya çalışan dedektif Max Payne, oyuncuları kendisiyle beraber heyecanı hiç bitmez tükenmez aksiyon dolu bir maceraya çıkarıyor. hemen hemen 7 saati bulan oynanış süresinde aksiyonu bir lahza olsun eksik kalmayan Max Payne 2, çıkışının üzerinden yıllar geçmesine karşın hâlâ övgüyle anılıyor.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Platformlar: PC, PlayStation 3, Xbox 360, macOS, Nintendo DS, Wii Çıkış yılı: 2007 Geliştirici: Infinity Ward Metascore: 92

Serinin önceki oyunlarına kadar öbür bir yol izleyen birincil oyun olan Call of Duty 4: Modern Warfare, serinin İkinci Dünya Savaşı temalı öteki oyunlarının aksine daha çağdaş bir yapıya sahip bir şekilde karşımıza çıktı. Bunun sonucunda Call of Duty 4, bu ani değişimi olumlu tedarik eden oyuncular ve eleştirmenlerden yüksek notlar almayı başardı.

Metacritic’te serinin efsane kabul edilen birincil oyunlarından daha yüksek puan alan Modern Warfare, oyuncuların hâlâ dönüp dönüp her tarafta oynadığı bir aksiyon oyunu hâline geldi. Özellikle oyuncuları çağdaş dünyada çıkardığı aksiyon dolu savaş görevleriyle göz dolduran Modern Warfare, hâlâ göz atmaya bedel bir oyun.

Bayonetta

Platformlar: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii U, Nintendo Switch, Playstation 4, Xbox One Çıkış yılı: 2009 Geliştirici: Platinum Games Metascore: 90

Orijinal olarak 2009 yılında konsollar için piyasaya sürülen ve peşinde 2018 yılında PC’ye gelen Bayonetta, “hack and slash” türünde aksiyonu hiç bitmez tükenmez bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Resident Evil ve Devil May Cry oyunlarını yöneten Hideki Kamiya kadar yaratılan Bayonetta, fantastik ve akıcı hikâyesiyle de göz dolduruyor.

Kombo üstüne dayalı savaş sistemi oyuna hem tanıdık ayrıca de mücadeleci bir hava katarken, üstüne düşünülmüş ve oldukça absürt şekilde oluşturulmuş birçok canavarı Bayonetta’yı daha göz alıcı bir hâle getiriyor.

Castlevania: Lords of Shadow

Platformlar: PC, PlayStation 3, Xbox 360 Çıkış yılı: 2010 Geliştirici: MercurySteam, Climax Studios Metascore: 81

Aksiyon türünde ihtilal yaratan ve Dark Souls gibi kendi ismi ardından oyun türlerinin ortaya çıkmasını karşılayan Castlevania, fazla uzun zamandır oyun dünyasında bulunuyor. Normalde Castlevania oyunları, birbirine ast ve açıklanmış yetenekler veya özel eşyalar elde edildikten daha sonra açılan haritalardan ve açık dünyadan oluşsa da Castlevania: Lords of Shadow, çizgisel bir yapıda karşımıza çıkıyor.

Guillermo del Toro filmlerinden fırlamış yaratıkların bir an olsun bizlere kuytu vermediği bu oyunda, başlıca karakterimiz Gabriel ve “Savaş Haçı” ile birlikte Hideo Kojima’nın da gelişiminde katkıda bulunduğu bu yaratıklara karşısında koymaya çalışıyoruz.

Grand Theft Auto V

Platformlar: PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One Çıkış yılı: 2013 Geliştirici: Rockstar North Metascore: 96

Birçok bakımdan övülen ve ismi asla oyun dünyasından beceriksiz olmayan oyun Grand Theft Auto V, bilhassa açık dünyası ile ön plana çıksa da oyunun aksiyon kısmı da açık dünyası ile yarışır düzeyde. Hollywood filmlerinden fırlamış karakterleri ve hikâyesi ise GTA V, bizlere hem oldukça realist hem de heyecanlı bir oyun deneyimi sunuyor.

Suç dünyasına ait aklınıza gelebilecek her türlü görevi yaptığınız, banka soyduğunuz ve hatta sıcacık askeri tesis bile bastığınız GTA V, arkadaki arkadaki gelen görevleri ile ve bambaşka karakterleriyle birlikte bir an olsun aksiyon eksikliği çekmeyen bir oyun.

The Last of Akıl

Platformlar: PlayStation 3, PlayStation 4 Çıkış yılı: 2013 Geliştirici: Naughty Dog Metascore: 95

2013 yılında GTA V’in arkasından en çok hayranlık uyandıran ve GTA V’den daha sonra en fazla ödüle sahip olan bir diğer aksiyon oyunumuz ise The Last of Hafıza. Post apokaliptik bir dünyada Joel’in yaşantısına dâhil olduğumuz The Last of Düşünce, nitelikli aksiyonunun yanı sıra Joel ve Eli arasındaki hissi senet ve dram doymuş sahneleri ile eşsiz olmayı başaran oyunlardan biri.

Dram ve aksiyonu tek bir potada başarılı bir şekilde harmanlayan The Last of Zihin,her an her köşeden fırlayan zombileri ve kıyamet sonrası dünyada oluşan çeteleriyle heyecanı bir an olsun düşmeyen bir oyun.

Batman: Arkham Knight

Platformlar: PC, Xbox One, PlayStation 4 Çıkış yılı: 2015 Geliştirici: Rocksteady Games Metascore: 87

Batman Arkham oyunlarının en sevilen yapımlarından olan Batman: Arkham Knight, açık dünyası, Batman evreninden karakterleri ve tabii ama Batmobile ile adından özgüyle laf ettiren bir oyun. Batman Arkham serisinin ise belli başlı olayı aksiyon ve dövüş sistemi konusunda oyun dünyasına getirdiği yenilikler.

Seri Halinde dövüş sistemini TPS tarzı ile birleştiren ve açık dünya elementlerini de işin içine katan Batman: Arkham Knight, Gotham Şehri’nde kesintisiz gerçekleşen kabahat olayları ile aksiyonu eksik olmayan bir oyun. Batman olarak suçluların peşine düştüğümüz son Arkham oyunu olan Batman: Arkham Knight’ı, 2022 yılında Suicide Squad: Kill the Justice League oyunu takip edecek.

Rise of the Tomb Raider

Platformlar: PC, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, Stadia, Linux, macOS Çıkış yılı: 2015 Geliştirici: Crystal Dynamics Metascore: 86

2013 yılı itibarıyla yenilenen ve modernize edilen Tomb Raider oyunlarının ikinci ismi olan Rise of the Tomb Raider; nefes kesen mekânları, keşfedilecek gizemleri ve korkusuz Lara Croft ile birlikte epeyce şen ve akan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Dövüş sisteminin ön plana çıkarıldığı Rise of the Tomb Raider’da Lara Croft, serinin öteki oyunlarına nazaran daha çeşitli silahlara ve dövüş tarzlarına sahip.

Uzak ve yakın dövüşün akıcı olarak harmanlandığı üçüncül kişi yapıya sahip olan bu oyunda oyuncular, Lara Croft ile birlikte efsanevi Kitezh şehrinin gizemlerini çözmek için Siberya topraklarına içten aksiyon doymuş bir yolculuğa çıkıyor.

God of War

Platformlar: PlayStation 4 Çıkış yılı: 2018 Geliştirici: SIE Santa Monica Studio Metascore: 94

Uzun yıllar boyunca oyun konsollarının aksiyon/serüven kategorisini iddialı bir şekilde tek başına sırtlayan oyun serisi God of War, 2018 yılında devrimsel nitelikte bir oyunla sistemlerimize dönüş yapmıştı. Yılın Oyunu Ödülü dâhil yüzlerce ödülü cebine koyan ve dövüş sistemi konusunda birçok yenilik yaratan God of War, oyuncuların nefes bile almadan başında oturduğu bir aksiyon oyunu olarak karşımıza çıktı.

Mitolojik olayları baki dövüş ve aksiyon ile birleştiren God of War serisi, son meydana çıkan oyunla da çizgisini bozmadı. Bu sefer Yunan yerine İskandinav mitolojisini ziyaret ettiğimiz God of War’da; mitolojik yaratıklar, karakterler ve zorluklar ile Kratos ve serinin diğer oyunlarından bambaşka olarak Kratos’un oğlu ile mücadele ediyoruz.

Assassin’s Creed Odyssey

Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One, Stadia, Nintendo Switch (yalnızca Japonya) Çıkış yılı: 2018 Geliştirici: Ubisoft Quebec, Ubisoft Montreal Metascore: 86

Oyun dünyasında Yunan mitolojisi denildiğinde birincil akla gelen oyunlar God of War serisinden olurken, Assassin’s Creed Odyssey ile bu koşul değişmeye başladı. Antik Yunanistan’ı ve mitolojiyi heybetli açık dünyayla birleştiren Odyssey, her ne dek açık dünyası ile ön plana çıksa da aksiyon bakımından da birçok oyunun önüne geçmeyi başarıyor.

Dövüş sistemi bakımından aksiyon kategorisindeki oyunların birçoğundan daha fazla silaha ve komboya sahip olan Odyssey, oyuncuları hep daha pozitif dövüşmeye ve tecrübe kazanmaya itiyor. Yan görevler de hesaba katıldığında onlarca saat boyunca aksiyonu hiç düşmeyen Odyssey, oyunculara 100 saatin üzerinde olan aksiyon doymuş bir oyun deneyimi sunuyor.

Dead Cells

Platformlar: PC, macOS, Linux, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, iOS, Android Çıkış yılı: 2018 Geliştirici: Motion Twin Metascore: 89

Oyun dünyasının unutulmaya yüz tutmuş platform oyunlarını çağdaş zamanlarda yeniden oyuncularla buluşturan Indie yapım Dead Cells, platform oyunu sevmeyenlerin bile hayran olduğu bir aksiyon oyunu. 2 boyutlu yapısıyla ve nispeten basit grafikleriyle; oyunları nitelikli yapan şeyin ultra yüksek grafikler, yüksek prodüksiyon maliyetleri ve teknoloji olmadığını kanıtlayan Dead Cells, her dakikası dakikasına bambaşka bir heyecana ve hiç bitmeyen aksiyona konut sahipliği yapıyor.

Komboların yağ gibi aktığı, düşman saldırılarından kaçınmanın ise oldukça tatmin edici olduğu oyunda oyuncular, farklı komboların kilidini açan birçok silaha sahip oluyor. Oyuncuların keşfetme dürtüsünü aralıksız harekete geçiren Dead Cells, aksiyon türünde onlarca En İyi Oyun ödülünü topladı ve 2018 yılının en sevilen ve takdir edilen oyunlarından biri oldu.

Devil May Cry 5

Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One Çıkış yılı: 2019 Geliştirici: CAPCOM Metascore: 89

Devil May Cry 5 ile birlikte, oyun dünyasının ola ki de en iyi kılıç kullanan ismi olan Dante’nin yepyeni maceralarına tanıklık ediyoruz. İçerisindeki Şeytan DNA’sı ile yorulmak bilmeyen ve onlarca çeşitlilik yaratığı çok uzun saatler her tarafında biçmeye devam edebilen Dante’ye bu oyunda bambaşka karakterler de eşlik ediyor. Bu sayede Devil May Cry serisinin sona ermek bilmeyen aksiyonu çeşit kazanarak daha da zevkli bir hâle geliyor.

Devil May Cry 4 oyunundaki ana karakterimiz olan ve DMC 5 ile her yerde tasarlanan Nero ile beraber bu oyunda bizlere Lady, Trish ve V karakterleri de eşlik ediyor. Dante, Nero ve V aralarında değişen oynanış süreci ayrı karakterler doğru onlarca öbür komboya da ev sahipliği yapıyor. Aksiyonun bir lahza olsun kesilmediği Devil May Cry 5’te komboları bir kenara not etmek faydanıza olacaktır.

Resident Evil 2: Remake

Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One Çıkış yılı: 2019 Geliştirici: CAPCOM Metascore: 91

Zombi oyunlarının atası olan ve hayatta kalma elementlerini bitmeyen aksiyon ile birleştiren oyun serisi Resident Evil, hepimizin aşina olduğu bir ad. Resident Evil serisinin bundan böyle eskimesi ile birlikte de CAPCOM, 2019 yılından itibaren oyunların yenilenmiş versiyonlarını piyasaya sürmeye başladı. Bu baştan yapımların ilki ve şu an için en çok beğenileni olan Resident Evil 2: Remake, hepimizin sevdiği Resident Evil atmosferini modern çekici grafikler ile birleştiriyor.

Leon ve Claire olarak iki öbür kişilik ile oynayabildiğimiz ve bu sayede hikâye işleyişinin ve aksiyonun çeşitlendiği bu oyunda, her lahza üzerinize atlayabilecek zombiler ve sizi kovalamaktan asla bıkmayacak Mr. X ile heyecanı ve aksiyonu doruklarda yaşıyorsunuz.

Red Dead Redemption 2

Platformlar: PC, PlayStation 4, Xbox One Çıkış yılı: 2019 Geliştirici: Rockstar Games Metascore: 97

Açık dünya, aksiyon, dram, barbar batı, atlar ve silahlar hepsinin bir arada olduğu heybetli bir oyun düşünün. Aklınıza olasılıkla Inkar Dead Redemption 2’den diğer bir oyun gelmeyecektir. Aksiyon türünü kaba batı, koloni Amerika’sı ve birbirinden havalı kovboy karakterler ile birleştiren RDR 2, 8 dalda en iyi oyun adayı gösterildiği Game Awards’ta ödüllerin 4 tanesini evine götürmeyi başardı.

Çok uzun saatler süren oynanış süresinin; oyunun bitmek bilmeyen aksiyonu, karakterlerin içe doğru işlenen hikâyeleri ve oyunun genel atmosferi doğrultusunda nasıl geçtiğini anlamadığınız Red Dead Redemption 2, aksiyon ve açık dünya türlerinde oynanabilecek en iyi oyunlardan biri.

Oyun dünyasında çoğu laf etmeye bedel coşku batmış aksiyon oyunu bulunsa da bütün bu oyunları tek bir liste aşağıda toplamak imkânsız. böylece aksiyon türünde oyun önerileri listemizde sizlerle genel olarak hem oyuncular ayrıca de eleştirmenler göre epeyce hayranlık uyandıran aksiyon oyunlarına yer vermeye çalıştık. Eğer listede görmek istediğiniz oyunlar varsa yorumlarda belirtin, kontrol ederek ekleyelim 🙂

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu