Dünya

Son Dakika! Almanya Başbakanı Angela Merkel: Türkiye ile AB anlaşmasını görüşmek istiyoruz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de ikinci günü yapılan AB liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim ve Türkiye ile ilişkiler konusunda bir tanımlama yaptı.

“TÜRKİYE İLE YAPICI İLİŞKİLER İSTEDİĞİMİZİ NETLEŞTİRDİK”

Merkel açıklamasında, “AB-Türkiye anlaşmasını Türkiye ile her yerde tartışmak istiyoruz. Doğu Akdeniz konusunda, Yunanistan ve Kıbrıs’ın haklarına saygı duyulması gerektiğini fakat Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediğimizi netleştirmeyi başardık” ifadelerini kullandı. Merkel, Türkiye-AB ilişkilerinde fazla bir ajandaya dönülmesi için gereken her şeyi gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

“KARABAĞ’DA ATEŞKES İSTİYORUZ”

Merkel, Karabağ’daki savaşa da değindi ve “Dağlık Karabağ’da mümkün olan en kısa zamanda mütareke duyuru edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DİPLOMASİ ÖNEMLİ ROL OYNUYOR”

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün toplanmıştı. AB Liderler Zirvesi öncesinde gazetecilere açıklama yapan Merkel, toplantıda Türkiye ile ilişkilerin karmaşıklığının altını çizeceğini vurgulayıp şunları söylemişti: “Tüm zorluklara rağmen AB’nin Türkiye ile yapıcı bir ilişki geliştirmesinde büyük çıkarı bulunmaktadır. NATO’da ortak konumundayız. Uyumlu göç laf konusu olduğunda birbirimize bağımlıyız. Burada diplomasi manâlı bir rol oynuyor”

Son Dakika! Almanya Başbakanı Angela Merkel: Türkiye ile AB anlaşmasını görüşmek istiyoruz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu