BasketbolSpor

SON DAKİKA | Avrupa Şampiyonası Eleme maçları Türkiyede oynanacak

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Yönetim Kurulu, koronavirüs salgını sebebiyle fanus düzeninde organize edilecek Erkekler 2022 ve Kadınlar 2021 Avrupa Şampiyonası (EuroBasket) Elemeleri’nin Kasım 2020’de oynanacak pencerelerinin konut sahibi şehirlerini açıkladı. Buna göre Türkiye, kadınlarda ve erkeklerde ülkemizin yer aldığı grupların konut sahipliğini yapacak.

Erkekler ve kadınlarda turnuvaların her biri bir gruptan oluşacak ve grupların herkes dört ekip veya bazı kadın grupları için üç takımdan oluşacak.

Kadınların elemeleri turnuvalarından üçü, ilgili grupların her birindeki katılımcı ülkelerle ek bir istişare turunun gerçekleşmesinin peşinde önümüzdeki günlerde onaylanacak.

Herhangi bir grup için bir konut sahibi belirlenememiş olursa, bu grubun maçları danışıklı fanuslardan birinde oynanacak.

İşte Basketbol Federasyonun’ndan yapılan tanımlama:

FIBA Avrupa Idare Heyeti, Covid-19 pandemisi nedeniyle fanus düzeninde organize edilecek Erkekler ve Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri Kasım penceresinin konut sahibi şehirlerini açıkladı. Buna kadar Türkiye, kadınlarda ve erkeklerde ülkemizin yer aldığı grupların ev sahipliğini yapacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bugüne kadar düzenlemiş olduğu sayısız FIBA organizasyonunu da göz önünde bulundurarak başvuruyu kabul eden FIBA Avrupa Idare Heyeti, müsabakaların İstanbul’da oynanmasına karar verdi.

https://twitter.com/TBF/status/1314204181310308361

Buna göre; 13-16 Kasım 2020 tarihleri arasında ev sahipliğini yapacağımız Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri karşılaşmaları şu şekilde:

E Grubu

TÜRKİYE – Arnavutluk

Litvanya – Sırbistan

TÜRKİYE – Sırbistan

Arnavutluk – Litvanya

26-29 Kasım 2020 tarihleri arasında konut sahipliğini yapacağımız Erkekler Avrupa Şampiyonası Elemeleri karşılaşmaları şekilde:

D Grubu

TÜRKİYE – Hırvatistan

Hollanda – İsveç

İsveç – Hırvatistan

TÜRKİYE – Hollanda

Erkeklerde, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası, 24 takımın katılımı ile 1-18 Eylül 2022 tarihleri aralarında Almanya, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan ve İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olup, şampiyonanın final grubu Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenecek.

Dörder takımlı sekiz gruptan oluşan FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde ev sahibi dört ülkenin bulunduğu gruplar haricindeki gruplarda, birincil üçe giren takımlar Avrupa Şampiyonası’na katılmaya yargı kazanacak. Ev sahibinin bulunduğu gruplarda ise ev sahibi ülkenin dıştan en iyi iki ekip Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde edecek.

Kadınlarda, FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası, 16 takımın katılımı ile 17-27 Haziran 2021 tarihleri aralarında Fransa ve İspanya’nın konut sahipliğinde gerçekleşecek. Şampiyonanın finalleri ise Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenecek.

FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri dörder takımlı altı grup ve üçer takımlı üç grup almak üzere; toplamda dokuz gruptan oluşuyor. Avrupa Şampiyonası’na, dokuz grup birincisi ile beş, en iyi grup ikincisi katılmaya adalet kazanacak. Bir grup içindeki sıralamaları devretmek için bütün maçlar dikkate alınacak. Dokuz gruptan en iyi ikinci sırayı alan beş takımı belirlemek için, dört takımdan oluşan gruplarda 4. sıradaki takımlara karşı alınan sonuçlar, takımları benzer şekilde karşılaştırmak için dikkate alınmayacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu