Siyaset

Son dakika! Bakan Pekcan: Afrika ile 18,2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık (2)

TÜRKİYE VE AFRİKA ARASINDA YATIRIM PLATFORMU GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Ticaret Bakanı Ruhar Pekcan, Türkiye- Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun kapanışında basın açıklamasında bulundu. Pekcan, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında bir yatırım portalı geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Portalın içeriğine ilişkin data veren Bakan Ruhsar Pekcan, “Ticaretin ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için ürün ve işyeri bilgisi, yönetmelik bilgisi, talepler gibi unsurların olduğu bir içeriğe sahip olmasını öngörüyoruz. Buna ilaveten önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan foruma dek Türkiye ile Afrika arasında bir e- ticaret platformu kurulması hususunun önceliklerimiz arasında olduğunu da belirmek isterim. Toplantıda, sağlık konusunu ticaret ve yatırım boyutlarıyla da ele aldık. Afrika Sağlık Durumu Miktar Platformu ile ülkemiz sıhhat sektörünü karşılıklı bir platformda buluşturarak medikal teçhizat, hastane kurulumu ve yönetimi konularında tecrübeli olan firmalarımızın Afrika’da etkin rol oynamalarını sağlayacağımız kapsamlı bir işbirliği başlatıyoruz” dedi.

‘YENİ ORTAKLIKLAR KURULABİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ’Bir diğer yük verdikleri projenin de Türkiye’den ve Afrika’dan bayan yöneticileri, kadın liderleri bir araya getiren bir diyalog platformunun hayata geçirilmesi olduğunu açıklayan Pekcan, “Bu proje vesilesiyle ‘Türkiye- Afrika Bayan CEO Forumu’ gibi etkinlikleri hayata geçireceğiz. Bu sayede ayrıca veri ve deneyim paylaşımı yapabilir hem de yeni iş imkanları ve ortaklıklar kurulabileceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki dönem iş dünyası arasındaki temasları daha arttıracağız. Bu noktada keza meslek forumları yoluyla keza Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Afrika Birliği’nin merkezlerinde ortak temsilciliğin açılmasının önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Görüşülen bütün bu hususlar, karşılıklı deklarasyonumuza yansıtılmış olup kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır” diye konuştu.’KITA’DA, TÜRK FİRMALARININ 6 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMI BULUNMAKTADIR’Bakan Pekcan, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile 26,2 milyar dolarlık bir ticaret hacminin bulunduğunu belirterek, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Keza Kıta’da Türk firmalarının 6 milyar dolarlık yatırımı bulunmaktadır. bunun dışında müteahhitlik alanında da Eximbank’ın destekleriyle Afrika’daki projelerimizin toplamı 70 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye, pandemi sürecinden en hızlı toparlanan ülkeler arasında yer alacaktır. Bölgesinde ve küresel ekonomideki en dinamik aktörlerin aralarında olmaya devam edecektir. Bu süreçte Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizin olası olan en iyi şekilde geliştirme azmindeyiz. Afrika ülkeleri ile ticari ve hesaplı ilişkilerimizi müşterek avantaj ve sürdürülebilirlik temelinde inşa ediyoruz. Bu çerçevede Türkiye olarak Afrika’daki böylece fazla arkadaş ülkenin idareli gelişim ve kalkınma sürecine katkı sağladığımızı değerlendiriyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kaan ULU- Fatih ERDOĞAN/ANKARA,

Son dakika! Bakan Pekcan: Afrika ile 18,2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık (2)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kaan ULU

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu